Русия никога няма да победи във войната в Украйна, а Вашингтон и коалицията от над 50 държави ще продължат да оказват военна помощ на Киев. Това заяви американският президент Джо Байдън в речта си във Варшава във вторник.
Байдън предупреди, че „предстоят тежки и горчиви дни“, но обеща, че Вашингтон и съюзниците му ще „пазят гърба на Украйна“ с навлизането на войната във втората й година.
Италианският премиер Джорджа Мелони заяви след срещата си с украинския президент Володимир Зеленски в Киев, че Италия ще съдейства да бъдат създадени условия за преговори. Мелони и Зеленски са обсъдили обещаните от Рим средства за противовъздушна отбрана.
Речта на Байдън във вторник бе предшествана от годишното послание до Съвета на Федерацията на руския президент Владимир Путин, в което той обяви, че Русия прекратява участието си в Договора за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия – единственото останало руско-американско споразумение в сферата на контрола над ядрените арсенали. Вашингтон определи решението като “безотговорна” постъпка.
Руското външно министерство уточни, че Москва ще продължи да спазва “стриктно” постановените с него количествени ограничения, а говорителят на Кремъл Дмитрий Песков изтъкна, че главна цел на Русия е да гарантира, че ядреният паритет със САЩ продължава да се зачита.
Водещият китайски дипломат Ван И ще се срещне днес с руския външен министър Сергей Лавров, пред когото се очаква да разясни китайските предложения за решаване на украинската криза.
Вчера Ван И пристигна на двудневно посещение в Москва, а от Пекин публикуваха документ, наречен “Глобална инициатива за сигурност”.
Тя се опира на идеята различни обществени системи и цивилизации на бъдат третирани еднакво, както и на принципа за „неделимата сигурност“ – концепция, която е подкрепяна и от Русия.
Украинският външен министър Дмитро Кулеба изрази предпазлив интерес към мирния план, подготвен от Китай.
„Мисля, че има общ елемент в двата плана при Украйна и Китай: принципът на териториалната цялост“, посочи Кулеба.