Учени от цял свят доказаха, че климатичната криза е лошата за здравето на зародиша, бебета и малките деца. Това съобщава Guardian, позовавайки се на шест проучвания, публикувани в списанието Pediatric and Perinatal Epidemiology.
Израелски изследователи анализираха 200 000 раждания и откриха, че повишените нощни температури са свързани с бързото наддаване на теглото при кърмачетата и висок риск от затлъстяване по-късно в живота. Австралийските учени са доказали, че топлината също е преди време, което може да доведе до хронични здравословни проблеми и увеличаване на броя на хоспитализирането на децата. Рискът от преждевременно раждане се увеличава с 16 процента при тези, които живеят на най-горещите места в Нов Южен Уелс.
Калифорнийските учени разгледаха два милиона раждания и откриха, че димът от горски пожари, които стават все по-чести на фона на глобалното затопляне, удвоява риска от сериозни вродени дефекти (като гастрошизис), когато е изложен на тялото на майката месец преди зачеването. Преглед на 68 проучвания установи, че изгарянето на изкопаеми горива, което причинява изменение на климата и замърсява въздуха, е свързано с намалена плодовитост и малформации като ниско тегло при раждане и мъртво раждане.
Според датско проучване дори малко увеличение на замърсяването на въздуха до нива, считани за безопасни в Европейския съюз , води до намаляване на зачеването с около осем процента.