Редовната консумация на орехи може да е от полза за когнитивното развитие на тийнейджърите и да допринесе за тяхното психологическо съзряване. Това са част от заключенията на ново проучване на Здравния изследователски институт „Pere Virgili“ и Института за глобално здраве в Барселона.* Въпреки че има и предишни проучвания за ефекта на ядките върху човешкото здраве, това изследване е безпрецедентно, тъй като то за първи път изследва ефекта на ядките върху юношите. В проучването са участвали 700 ученици на възраст между 11 и 16 години.

Изследователският екип установява, че юноши, които ядат орехи в продължение на най-малко 100 дни (не непременно в поредни дни), повишават концентрацията и интелигентността си, а децата със симптоми на хиперактивност значително подобряват поведението си в клас. Орехите са богати на алфа-линоленова мастна киселина, вид омега-3, която играе основна роля в развитието на мозъка, особено в този етап от живота на човек, пише още в заключенията на учените.
Консумацията на ядки може да бъде ключът към по-добро психично здраве и при по-възрастните хора и дори да намали стареенето на клетките, показват други проучвания.** Ядките са богати на хранителни вещества, осигуряват ни фибри, протеини, витамини, минерали и други микроелементи, които може да помогнат за намаляване на риска от сърдечни и кръвоносни заболявания. В същото време обаче хората с алергии към ядки трябва да бъдат особено внимателни, когато ги добавят към дневното си меню.
Ето и 9 любопитни факта за ядките:
- Фъстъците представляват 2/3 от консумацията на ядки в световен мащаб. А всъщност фъстъкът не е ядка, а бобово растение.
- Шам-фъстъкът получава своя зелен цвят от същия пигмент, който оцветява спанака и зелето.
- Кедровите ядки получават името си, защото се намират в шишарките.
- Макадамията има най-здравата черупка от всички ядки. Тя не може да се бере от дървото, а се събира, чак когато падне на земята.
- Кашуто е от същото семейство растения като отровния бръшлян. Черупката на кашуто съдържа токсични вещества и може да е опасна за човека и не се яде.
- Тиквените семки трябва да се консумират сурови, за да се запазят полезните им мазнини.
- Кестените са единствените ядки, съдържащи витамин С.
- Бадемите се нуждаят от пчели, които да ги опрашват, за да могат да растат.
- Може да използвате орехите като безглутенова основа за всичко, което се нуждае от коричка.