Гвоздейков: Няма хаос с техническите прегледи на автомобилите

0
сн. БНР

Няма хаос с техническите прегледи на автомобилите. В момента работи системата за качество и е игнориран човешкия фактор, заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, който се запозна на място с работата на новата система за контрол на пунктовете за годишни технически прегледи в автосервиз в столицата.

От 22-ри юли уредите в пунктовете предават автоматично данните от измерванията към системата на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Така няма възможност за ръчно коригиране на данните, свързани с отработените газове и спирачното усилие на автомобилите.

Преди свързването на уредите, за две седмици – от 8 до 21 юли – са преминали 139 251 автомобила през пунктовете за годишни технически прегледи. От тях временно са допуснати 208 автомобила, или 0,15%, като не са допуснати само 32 автомобила, което е 0,02%, посочи министър Гвоздейков.

След свързването на уредите към системата за две седмици – от 22 юли до 4 август – са преминали 127 084 автомобила, от които временно са допуснати 1808, или 1,4% и не са допуснати 101 автомобила, или 0,14%.

„Като се игнорира човешкия фактор на въвеждане на данни в системата, няма условия за манипулиране на данните и отсява по-голяма бройка автомобили, които са временно допуснати или не са допуснати след годишен технически преглед, което по никакъв начин не трябва да тревожи обществото“, посочи Гвоздейков.

Бройката недопуснати автомобили показва прецизност и сигурност на годишния технически преглед, подчерта Георги Гвоздейков:

„Ние можем да кажем с високо вдигната глава, че в определен период след време това по някакъв начин ще подобри пътната безопасност и ще намали травматизма по пътищата, тъй като това е голямата цел на България и на Европа – нулев процент на пътно-транспортните произшествия“.

До края на работната седмица министерството на транспорта ще предложи промени в правилата за техническите прегледи, които предизвикаха противоречиви реакции, заяви още министър Георги Гвоздейков. Ще бъде предложено – автомобилите, които не покриват допустимите екологични норми да попадат в категорията за „значителни неизправности“, а не да бъдат спирани от движение, както е в момента.

Другото предложение на министъра е да бъде увеличен от 14 на 30 дни срокът за отстраняването на констатирани „значителни неизправности“ при техническите прегледи. Стойностите на допустимите норми за емисии на автомобилите са установени с европейска директива.

След въвеждане на новата система са появиха твърдения, че има проблем с изискванията за изгорели газове и по тази причина много от леките коли, при това от модели от последните години, не могат да покрият тестовете.

В същото време собственици на коли на по 10-20 години с дизелови двигатели минават тестовете безпроблемно.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук