Главчев в Брюксел: България ще подкрепи идеята за създаване на изнесени центрове за мигранти

0

Към настоящия момент обстановката на българо-турската граница е сравнително спокойна в сравнение с миналогодишната динамика. Миграционният натиск за деветте месеца на 2024 г е със 70% по-нисък, сравнен със същия период на предходната година. Трикратно са се увеличили задържаните мигранти.

Това заяви министър-председателят Димитър Главчев пред журналисти в Брюксел, където участва в заседанието на държавните и правителствени ръководители в Европейския съвет, съобщи Правителствената информационна служба. 

Българската позиция за нелегалната миграция ще бъде защитена на заседанието на Европейския съвет. Димитър Главчев ще отчете пред колегите си тенденцията за намаляване на опитите за нелегално преминаване и увеличаване на случаите на задържане на нелегално преминалите. 

„Това показва много добро състояние на този показател. Аз мисля, че това ще бъде отчетено от колегите от Европейския съвет“, коментира премиерът.

„Не сме започнали още преговори с Турция, но те достатъчно добре пазят от наплив на мигранти. Основният център е там, знаем колко милиона мигранти има. Според мен сътрудничеството ни е достатъчно добро“, обясни той.

Темата за изнесените центрове, където да бъдат настанявани мигрантите, тепърва ще се обсъжда от европейските ръководители на страните членки. Българският премиер подкрепя идеята и посочи, че вече имаме първи такъв пример в лицето на Италия и Албания. В този контекст Главчев подчерта ключовата роля на добрите ни отношения с Турция и заяви, че към момента сътрудничеството ни в опазването на границата с турските власти е много добро. 

Относно конфликта в Близкия изток премиерът Димитър Главчев бе категоричен, че позицията на България е, че трябва да има сдържаност и деескалация, и да се използват дипломатически средства. Министър-председателят изтъкна, че страната ни е добре приета във форматите на ЕС и на Европейския съвет, защото има предвидими позиции. 

Пред медиите Димитър Главчев отбеляза стратегическото значение на изграждането на Коридор номер 8, чиято тема бе обсъдена на Срещата на върха в рамките на „Берлинския процес“ в началото на тази седмица в германската столица.

„Коридор номер 8 свързва Запада с Изтока, започва от Италия, през Албания, Северна Македония, в България до Бургас и Варна, а там се засича с един друг коридор – Юг-Север, който е от Гърция през България и Румъния, който е с много важно стратегическо значение. Все повече се засилва значението на Коридор 8 и никой няма съмнение, че трябва да се изгради възможно най-бързо“, подчерта българският премиер.


„Не знам откъде се появи това „план за победа“, аз бих го нарекъл „формула за мир“. Тепърва ще обсъждаме, но позицията ни не е променена. Всяко едно правителство трябва да се придържа към решенията на Народното събрание и аз, като премиер, няма да отстъпя“, заяви той относно „Плана за победа“ на Володимир Зеленски.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук