Столичният заместник-кмет Никола Барбутов е задържан, след като днес кабинетът му беше обискиран от Антикорупционната комисия, а самият той – отведен на разпит. Това научи неофициално „По света и у нас“. По тяхна информация има още двама задържани.
Случаят се развива ден след като районните кметове на „Младост“ и „Люлин“ и двама общински съветници напуснаха „Продължаваме промяната“ с обвинения, че им се оказва натиск за манипулиране на обществени поръчки и отклоняване на финансови средства към партийната каса.
Според източници на „По света и у нас“ разследващите са влезли в офисите на поне две фирми, които спечелили спорни обществени поръчки. Столичният кмет Васил Терзиев застана зад заместника си, но разпореди вътрешен одит на обществените поръчки в направлението, за което е отговарял Барбутов.
Повод да се започне разследването са именно твърденията на кметовете на „Младост“ и „Люлин“ и на двамата общински съветници, по които Антикорупционната комисия се е самосезирала, а малко по-късно е получила и сигнал със сходно съдържание. Кметовете и двамата общински съветници са разпитани още вчера. А след това са разпитани и още свидетели, научи „По света и у нас“.
Още в началото на работния ден разследващи от Комисията за противодействие на корупцията са влезли в кабинета на Никола Барбутов, който отговаря за направленията „Европейски политики“, „Межденародна дейност“ и „Туризъм“ в Столична община.
Не мога да ви кажа, все още не съм запознат. Не мога да коментирам“, отговори заместник-кметът на София Никола Барбутов.
С тези думи зам.-кметът Барбутов беше отведен на разпит в Антикорупционната комисия след близо 6 часа обиски в кабинета му и в направлението за европейски програми в общината. Според неофициална информация разследването е започнало по неотложност след като до късно снощи били разпитвани двамата кметове на „Люлин“ и „Младост“, които твърдят, че били подложени на натиск за нагласен избор на обществени поръчки и отчисления на средства от тях към партийната каса на „Продължаваме промяната“.
В социалните мрежи Георги Тодоров написа, че е разказал това, което е чул и видял лично, а не слухове. А Ивайло Кукурин, че прекарал часове на едно бюро пред собствена си съвест. И общинският съветник Димитър Шалъфов, който също вчера напусна „Продължаваме промяната“ потвърди, че бил разпитан от разследващите.
„Всичко, което знам и което ми е известно съм предоставил на ресорните органи. Мисля, че това достатъчно добре отговори на призива на ко-председателите на „Продължаваме промяната“, които така настойчиво искаха да знаят има ли сигнал, няма ли сигнал“, заяви общинският съветник напуснал „Продължаваме промяната“ Димитър Шалъфов.
Освен четиримата общинари до късно снощи са били разпитани и други свидетели. Днес бяха обискирани и офисите на две фирми, които са получавали обществени поръчки. Има данни, че част от тях били финансирани със средства по различни европейски програми.
Според източници от разследването предстояли още обиски на големи търговски дружества получавали пари от общината. Кметът на София заяви, че вярва на заместника си Никола Барбутов и общината е оказала пълно съдействие на разследващите.
„Не мога да коментирам нещо, за което нямам информация. И аз като вас се осведомявам от медиите. Не са ме предупредили, не сме провеждали такъв разговор. А вече няма как да споделят каквото и да било, защото има процесуални действия, т.е. те не могат да споделят. От комисията не споделиха, защото и те нямат право и нямам връзка и с г-н Барбутов. Аз ви казах какво следва. Разпоредихме вътрешен одит на обществените поръчки в двата района, това ще направим и в направлението на г-н Барбутов“, коментира кметът на София Васил Терзиев.
„Честно казано, съм изненадан от информацията, която излезе. Никой, нито районните кметове, нито колегите общински съветници преди вчера да излязат и да го коментират пред Вас, не е коментирана тази информация с мен“, обясни председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров.
От Антикорупционната комисия са уведомили Софийската градска прокуратура, че е образувано досъдебно производство за корупционни престъпления, като предстои да докладват всички събрани доказателства, за да се прецени дали, на кого и какви обвинения ще бъдат повдигнати.
Досъдебното производство е започнало по неотложност. Преценено е, че първо трябва да бъдат иззети документи от Столична община за обществени поръчки, за които се твърди, че били манипулирани в полза на конкретен кандидат.
Става въпрос за мултиплициране на един модел на източване на публичните средства чрез нагласени обществени поръчки, който се е настанил в местната власт от десетилетие, а всеки, който тръгва да го бори в предизборната си кампания, обичайно поема щафетата от неговия предшественик.
Независимо от абревиатурата, независимо от биографиите на „борците за правда” – резултатът е един и същ, а бизнесът с интерес към обществени поръчки оценява победителите с определения процент, с който са известни: „Г-н 10%”, „Г-жа 5%”, „Г-н бях точен с парите” и т.н.
Ключовата дума е „Ресто”
„Ресто” е популярна фраза в местната власт. Това е нещото, което на някого се дължи, защото е направил така, че с обществен ресурс да се изгради обществено значим обект – училище, детска градина, булеварда, социална услуга.
„Рестото” се полага на значимия местен управленец, който е имал визията и куража да обяви обществена поръчка с обществени средства за обществено значим обект. Още по-важно е не да се реализират проекти според нуждите на хората, а да се правят обекти спрямо готовността на даден списък с фирми. Това е широкоизвестно от тесен кръг от хора.
В София двамата райони кмета са се сблъскали с тази широкоизвестна фраза „Ресто” . По думите на Кукурин вместо съдействие за по-лесно провеждане на прозрачна обществена поръчка заради нисък административен капацитет, той е получил инструкции от високопоставен партиен функционер – консилиери, или спойката между бизнеса и властта.
Човекът му предложил част от „рестото”, а Кукурин е трябвало да сложи единствено гумения си печат на готов протокол, неясно от кого и къде писан, с който се дават 5 млн. лева на една фирма за ремонт на детска градина. Той отказал, а резултатът – бил е жигосан от партийният авангард на „Промяната”, като „непослушник”.
Неговите колеги от ПП – ДБ разказаха сходни истории. „Непослушници”, които отказали да решават лични казуси, да настаняват незаконно лица от гетото в общински жилища, назначаване на партийни кадри без никакъв капацитет.
„Цената днес вече е твърде висока и аз отказвам да я платя. Отказвам да бъда фасада и подписвач на нагласени поръчки за наши фирми, които да връщат рестото в партийната касичка”, заяви Тодоров.
Димитър Шалъфов пък написа след разпита си в Антикорупционната комисия:
„Уверявам всички загрижени за истината, че скоро тя ще излезе на яве, но мнозина от тези които днес питат за нея, в утрешния ден, може и да не успеят да я преглътнат. Защото Истината е такава, каквато е, а не такава каквато ни е угодно да бъде”.
Неизненадващо изненадани нямаше, включително и кметът на София Васил Терзиев.
Каквото и да се случи в следващите часове и дни от партийната централа на ПП – ДБ, те ще се опитат да заметат следите, ще влязат в контранастъпление, ще кажат „че момчетата са пробити”, вероятно всички знаят от кого.
Това обаче не е синдром на тази формация, а патология на цялата партийна система в България. Вариантите са два. Единият е четиримата кабинетни революционери да са „изкушени” от друга политическа централа, а втората е нещата, които казват наистина да са така, а техният праг на търпимост отдавна да е преминат.