Президентът на САЩ Джо Байдън сложи край на половинвековната си политическа кариера с последна реч в Овалния кабинет, като се надява да запечата наследството си, засенчено от неуспеха на демократите да спрат завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, пише Reuters.
Байдън започна речта си с познато послание – призив към американците да се обединят – но бързо предупреди за опасната концентрация на богатство в Съединените щати.
„Нашата система за разделение на властите, контрол и баланс може и да не е съвършена, но тя поддържа демокрацията ни вече почти 250 години, по-дълго от всяка друга нация в историята, която някога е опитвала такъв смел експеримент“, каза Байдън.
Но той предупреди за „технологичния индустриален комплекс“, който носи „лавина от дезинформация и дезинформация, позволяваща злоупотреба с власт“.
„Свободните медии са под заплаха“.
Байдън предава властта на Тръмп в понеделник по обяд. Тръмп привлече милиардера Елон Мъск, който подпомогна предизборните му усилия, като специален съветник, натоварен с намаляването на разходите на федералното правителство.
Предсказателната реч идва в момент, когато Демократическата партия на Байдън има малко влияние в националната политика, а Тръмп номинира списък от членове на кабинета, които обещаха да нарушат традиционните американски съюзи и норми на управление.
Байдън се кандидатира за президент през 2020 г. като преходна фигура, но на безпрецедентната 80-годишна възраст предпочете да се кандидатира за преизбиране, убеден, че е единственият демократ, който може да победи Тръмп.
Принуден да се оттегли от надпреварата през юли след катастрофален дебат срещу Тръмп, Байдън беше обвинен от някои демократи за тяхното изтриване през ноември, след като вихрената кампания на вицепрезидента Камала Харис загуби всеки щат, в който се водеха битки.
Байдън и неговите съюзници наблюдаваха възстановяването от COVID-19, финансираха инфраструктурно съживяване, предизвикаха ново производство на полупроводникови чипове и се справиха с изменението на климата, докато се опитваха да възстановят баланса на неравенството и да инвестират в бъдещето. Той оставя икономика на САЩ с по-добри резултати и оптимистично настроени предприятия, пише още агенцията.
Но Байдън не успя да излекува разделението в страната така, както се надяваше, нито да спре отстъплението на демокрацията по света. Коронното му политическо постижение – победата над Тръмп през 2020 г. – се оказа временно. Сега новоизбраният президент републиканец обеща да отмени голяма част от това, което администрацията на демократите постигна.
„Всичко, което Джо Байдън искаше, беше да бъде запомнен с великите неща, които направи за тази страна, и, поне в краткосрочен план, те бяха засенчени от необмисленото му решение да се кандидатира“, каза Дейвид Акселрод, бивш съветник на президента Барак Обама.
„Той се превърна в исторически президент, когато победи Тръмп. Така че очевидно фактът, че Тръмп се възражда и се завръща на власт, по-силен, отколкото беше, когато си тръгна, е нещастна кода на историята.“
Байдън се спря на това, което определи като продължаваща заплаха за страната, в писмо, публикувано рано в сряда от Белия дом.
„Кандидатствах за президент, защото вярвах, че душата на Америка е заложена на карта. На карта беше заложена самата същност на това, което сме. И това все още е така“, каза той, призовавайки американците да продължат да се борят за това страната да се фокусира върху равенството, живота, свободата и стремежа към щастие.
Служител на Белия дом заяви, че наследството се определя в дългосрочен план.
„В исторически план от изборите са минали милисекунди. Този президент закова най-значимия законодателен рекорд от времето на LBJ (президента Линдън Джонсън през 60-те години на миналия век) и необратимите ползи от тези закони ще нарастват в продължение на десетилетия“, каза служителят.
Сенатор Крис Кунс, дългогодишен съюзник, заяви, че Байдън е изправен пред икономическа криза, криза на общественото здраве и криза на демокрацията след щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г. от привърженици на Тръмп, когато встъпи в длъжност през същата година.
„Страната се намираше в дълбините на криза. Възстановяването от тази пандемия беше единственото му най-голямо постижение“, каза Кунс.
Администрацията на Байдън контролираше разпространението на ваксините COVID и икономическото възстановяване, което не се поддаде на прогнозите за рецесия, дори когато инфлацията се покачи и цените останаха високи, което настрои избирателите срещу икономическото му управление.
Републиканците се възползваха от общественото разочарование по време на миналогодишните избори, като подклаждаха гнева от високите цени с обвинения в елитарност на демократите и откъснатост от избирателите от работническата класа, като същевременно обвиняваха имигрантите за високите цени, въпреки липсата на доказателства.
„Не можете да обърнете четири и половина десетилетия на нарастващо неравенство с няколко години на абсолютно добри икономически резултати и промени в политиката“, каза Хайди Шерхолц, президент на Института за икономическа политика. „Но едно от най-основните неща, които те направиха, беше да осигурят възстановяване на облекченията в мащаба, който беше необходим, за да се генерира силно възстановяване на работните места.“
Reuters пише още, че Байдън, който прекара повече от три десетилетия в Сената на САЩ и осем години като вицепрезидент на Обама преди четирите си години като президент, посочва единния отговор на Запада на войната на Русия с Украйна, укрепването на съюзите и изтеглянето на САЩ от Афганистан като ключови външнополитически постижения.
По време на хаотичното изтегляне от Афганистан през август 2021 г. обаче загинаха 13 американски военнослужещи, а популярността на Байдън така и не се възстанови.
Неговата твърда подкрепа за Израел, който уби десетки хиляди палестинци в отговор на смъртоносната атака на бойната групировка Хамас срещу Израел, разцепи Демократическата партия и репутацията на Байдън сред левите пострада.
Винсънт Ригби, бивш старши съветник по националната сигурност на канадския министър-председател Джъстин Трюдо, заяви, че Байдън завинаги ще бъде запомнен като президент „интерлюдия“ въпреки солидните му постижения във възстановяването на доверието в САЩ след първия мандат на Тръмп.