Бернар Арно – „Кръстникът“ на Олимпийските игри в Париж

0
сн. АП

От десетилетия френската компания Ел Ве Ем Аш (LVMH) е символ на лукса за богатите, които носят чанти „Луи Вюитон“ (Louis Vuitton), костюми на „Кристиан Диор“ (Christian Dior), пръскат се с парфюми на „Булгари“ (Bulgari) и пият шампанско „Вьов Клико“ (Veuve Clicquot), съобщава Асошиейтед прес.

Водещата световна компания за луксозни стоки, към която принадлежат 75 марки от високия клас за мода, бижута, часовници и алкохол, ще е лицето на глобалното събитие за масите – Олимпийските игри в Париж, които се откриват днес и ще бъдат наблюдавани от зрители от цял свят.

С основната спонсорска роля, която ще има, целяща да подобри имиджа на игрите и на френската столица, това ще е нова глава в специалитета на Ел Ве Ем Аш да продава ексклузивност в голям мащаб под вещото ръководство на председателя и главен изпълнителен директор Бернар Арно. 

Фактът, че обедини десетки ексклузивни марки под един покрив, изстреля 75-годишния Арно на самия връх в класацията на „Форбс“ за най-богатите хора в света. Още на 3 юни „Форбс“ оцени богатството му на 207 милиарда долара, което го нареди пред собственика на „Тесла“ (Tesla) Илон Мъск и основателя на „Амазон“ (Amazon) Джеф Безос. Тримата често си разменят местата на фона на динамиката на фондовите пазари.

Козметичната марка „Сефора“ (Sephora) на Ел Ве Ем Аш спонсорира щафетата на олимпийския огън. „Берлути“ (Berluti) отговаря за дизайна на костюмите на френския олимпийски отбор за церемонията по откриването, а бижутерската компания „Шоме“ (Chaumet) изработи олимпийските медали. Те ще са поставени в кутии, проектирани от „Луи Вюитон“, чиято централа на ул. „Пон Ньоф“ не може да бъде пропусната, докато парадът на церемонията по откриването се носи по Сена.

Степента на участие на Ел Ве Ем Аш е „безпрецедентна за луксозна марка“, казва Лука Солка, анализатор за луксозни стоки в проучвателната компания „Бърнстийн“ (Bernstein). Подобни марки се фокусираха преди върху спортни дейности, които се асоциират с богатите – тенис, конен спорт и ветроходство, докато сега Ел Ве Ем Аш и конкурентите му все повече използват масовия спорт, за да достигнат до клиенти и да покажат превъзходството на продуктите си.

„Наградата е асоциация на високо ниво със спорта като универсален език, който всички потребители разбират“, казва Солка.

Въпреки че марките му ще бъдат в центъра на вниманието, Арно предпочита да остава в сянка, което в е рязък контраст с Мъск и Безос. Макар и компанията му да залага на дигиталния маркетинг, самият той не присъства в социалните медии. Арно може почти да се слее с тълпата, седейки тихо в тъмен костюм на първия ред на модните ревюта.

Не е изненадващо обаче, че той има отлични връзки. Арно получи Ордена на Почетния легион през март от президента Еманюел Макрон, а съпругата му Брижит преподава френски на двама от синовете на Арно.

„Той е почти като държавен глава; има такова влияние“, казва консултантът по политически имидж Франк Тапиро, наричайки Арно „кръстника на Олимпийските игри“. Тапиро, който работи с Арно като креативен директор за пускането на парфюма „Мис Диор“ (Miss Dior), го оприличи на Луи XIV, Кралят Слънце от 18-ти век, известен с абсолютната си власт.

Миналата година Ел Ве Ем Аш отчете приходи от 86,2 милиарда евро, но въпреки тови си остава семейна компания. Петте деца на Арно играят различни роли, което води до медийни спекулации за това кой ще го наследи на върха. Но ходът му да удължи възрастта си за пенсиониране от 75 на 80 показва показва, че той може да е наоколо още известно време.

Силната страна на Арно е балансирането между наследството и иновациите и предоставянето на топ дизайнерите на свободата да актуализират класиката.

Като се има предвид акцентът на компанията върху нейното френско наследство, спонсорството на олимпийските игри е „доста съвместимо с имиджа на Ел Ве Ем Аш“, казва Цин Ван, професор по маркетинг и иновации в бизнес училището „Уоруик“. „Олимпиадата в Париж дава възможност да се подчертае тази връзка“, добавя той. 

В крайна сметка съвременните олимпийски игри са създадени от френски благородник – барон Пиер дьо Кубертен, а френският остава един от официалните езици на игрите, отбелязва АП.

„Чувстваме отговорност, защото нашите марки са известни с това, че са френски. Ние сме французи“, казва Антоан Арно пред АП. „Баща ми е горд да е французин и обича страната си. Така че ние се чувстваме отговорни да правим нещата по правилния начин“.

Компанията е допринесла със 150 милиона евро за олимпийските игри, според информация от медии и анализатори, но непотвърдена от организационния комитет или самия гигант в луксозните стоки. Това ще постави Ел Ве Ем Аш на или близо до върха в списъка с най-големи спонсори на Игрите. Спонсорството помага на организационния комитет да постигне заявената си цел за частно финансиране на Олимпиадата, като така се избягват преразходите от предишни олимпийски игри. Бюджетът на Олимпийските игри в Париж е 4,38 милиарда евро, като 96 на сто се покриват от частни приходи, включително от спонсори, продажба на билети и телевизионни приходи. Делът от 4 на сто, който е държавно финансиране, ще е за последващите параолимпийски игри.

Съществува риск за имиджовите инвестиции на Ел Ве Ем Аш , ако например олимпийските игри бъдат помрачени от протести в нестабилния политически климат във Франция. „Французите се считат за световни лидери в протестите“, отбелязва Солка. Според него е неоспорим факт, че „луксът процъфтява от неравенството в доходите“ и докато френският президент Еманюел Макрон рекламира игрите като широко отворени, критиците отбелязват невъзможния достъп до много събития и присъствието на луксозните марки.

Едно нещо обаче е съвсем сигурно – Париж няма да отчете внезапен скок в пазаруването на луксозни стоки по време на самите олимпийски игри. Тълпите от хора могат да откажат богатите клиенти, а затварянето на улици ще попречи на достъпа до магазини – включително до авеню „Монтен“, където се намира основният магазин на Ел Ве Ем Аш.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук