Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст

0
сн. БТА

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР), както и броят на приетите заявления, издадените заповеди за организационно и финансово подпомагане и преминалите двойки, финансирани от ЦАР, бележат ръст през последните три години. Това каза за БТА д-р Мария Георгиева, директор на ЦАР. 

В периода 4-10 ноември се отбелязва Европейската седмица на фертилността, чийто инициатор е Fertility Europe, съобщиха от сдружение „Зачатие“. Кампанията тази година е посветена на донорството на гамети при лечението на стерилитет, посочиха още от „Зачатие“. Европейската седмица на фертилността тази година преминава под наслов „История на гаметите“, а целта е да бъде повишена осведомеността по отношение на донорството на гамети и необходимостта от законови промени, каза за БТА Стефка Захариева, от „Зачатие“. 

ЦАР

Преминалите двойки, финансирани от ЦАР за 2023 г., са 4835, а през първото полугодие на 2024 г. са 2552, посочи д-р Георгиева. Броят на преминалите двойки през 2023 г. е увеличен с 1,28 % спрямо 2022 г., което потвърждава трайно установената тенденция на постоянен ръст от 2018 г. до момента. 

Броят на преминалите двойки през първото полугодие на 2024 г. е 2552, при 2426 в първото полугодие на 2023 г. – увеличение с 5,19 процента спрямо първото полугодие на 2023 г., допълни тя.

Финансиране от ЦАР

Центърът за асистирана репродукция финансира до четири ин витро опита. През 2023 г. са приети 5564 заявления за организационно и финансово подпомагане със средства на ЦАР, което е с 50 повече спрямо 2022 г. 

През първото шестмесечие на 2024 г. са приети 2754 заявления за организационно и финансово подпомагане със средства на ЦАР, а за същия период на 2023 г. – 2830 заявления. През 2023 г. са издадени 5549 заповеди, включително 50 заповеди с отказ за организационно и финансово подпомагане, което е със 74 броя повече спрямо 2022 г. 

През първото полугодие на 2024 г. са връчени 2691 заповеди. В първото полугодие на 2023 г. са връчени 2799 заповеди. 

Срокът за издаване на заповеди от датата на подаване на документи за кандидатстване е до 30 дни.

Средната възраст на жените, подпомогнати от ЦАР, е 35 г. 

През 2023 г. средната възраст на пациентките е 35 г. и се запазва такава в сравнение с тази от изминалите години, добави д-р Георгиева. Традиционно най-голям брой пациентки има във възрастовата група 30- 35 г., като през 2023 г. те са 1776 пациентки (37% от всички финансирани за периода), следвани от пациентките във възрастова група 36-39 години. 

В периода 2021 г. – 2023 г. се наблюдава запазване на относителния дял на кандидатите от различните възрастови групи. Средно годишно 16,34% са кандидатите на възраст до 30 г.; средно годишно 36,81% от кандидатите са от възрастовата група 30-35 г.; средно годишно 25,10% от кандидатите са от възрастовата група 36-39 г.; средно годишно 21,71% от кандидатите са над 39-годишна възраст, допълни д-р Георгиева. 

Родени деца

Родените деца в двойки, подпомогнати от ЦАР през 2023 г., са 1594, а през 2022 г. – 1563, допълниха от Центъра. Децата, родени в първото полугодие на 2024 г., са 651, а в първото полугодие на 2023 г. – 722, посочи д-р Георгиева. 

Средствата, заплащани от ЦАР

През 2023 г. изплатените средства на лечебните заведения за дейности по асистирана репродукция по заповеди, издадени на пациентки за организационно и финансово подпомагане, са 19 999 440 лв., което е с пет процента повече спрямо 2022 г., основно поради повишените цени на медицинските дейности и прилаганите за стимулация лекарствени продукти в сила от октомври 2023 г. От октомври 2023 г. цените на дейностите по асистирана репродукция, финансирани от ЦАР, са увеличени средно с 20 %, с което частично се актуализира размерът на заплащаните от ЦАР финансови средства за дейности по асистирана репродукция, определени в Правилника за организацията на работа и дейността на ЦАР (ПОРДЦАР) през 2009 г., припомни д-р Георгиева. 

В резултат на изпълнението на поетите ангажименти от страна на Министерството на здравеопазването по отношение на дейностите по асистирана репродукция, през 2023 г. продължи отговорното изпълнение на последователно провежданата политика на приоритети, свързани с демографски въпроси и в частност – подпомагане на двойките с репродуктивни проблеми. 

С грижа за проблемите на пациентите с репродуктивни проблеми, предвид инфлационните процеси в страната и необходимостта от актуализиране размера на заплащаните от ЦАР финансови средства за дейности по асистирана репродукция, е прието изменение и допълнение на ПОРДЦАР. Със Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г. по централния бюджет за изпълнение на политики в област „Здравеопазване“ са одобрени допълнителни средства за финансово подпомагане на български граждани за извършване на дейности по асистирана репродукция при лица с безплодие, лечимо преди всичко с методите на асистирани репродуктивни техники. 

Изисквания за подпомагане от ЦАР

На въпрос дали са необходими промени в изискванията към жените, които имат нужда от ин витро процедури и кандидатстващи за финансиране от ЦАР, д-р Георгиева каза, че изискванията са съобразени с причините за стерилитет, медицинската и финансова целесъобразност на финансираните дейности. С цел допълнително подпомагане на гражданите, могат да се предприемат конкретни действия след задълбочено обсъждане на необходимостта от промени, продиктувани от практиката, посочи д-р Георгиева. 

„История на гаметите“

Кампанията тази година е основно информационна, като целта ни е отново да достигнем до повече хора, които имат репродуктивни проблеми и да им покажем, че не са сами, посочи Захариева. По думите й през последните години се отчита увеличаване на случаите сред жените, които имат изчерпан яйчников резерв. Захариева даде пример за 16-годишно момиче, при което е установен изчерпан яйчников резерв. Никой не може да каже точно на какво се дължи, вероятно е комплекс от фактори – некачествена храна, повишено ниво на стрес, замърсен въздух, допълни тя. 

Единни стандарти и законови промени

В Европа няма единни стандарти за донорство на гамети, каза още Захариева. По думите й необходимо е да се осигури равен достъп, да има ефективно управление на данните, да се създадат централни регистри. В някои държави донорството е забранено, в други е разрешено, но е анонимно, а в трети е разрешено и не е анонимно, допълни Захариева. 

България е на едно от първите места в Европа по финансиране на инвитро процедури, но ЦАР не финансира ин витро процедури с донорски материал – от донор, който не е част от двойката. Според Захариева трябва да се осигури начин за финансово подпомагане и на такъв тип зачеване, както и психологическа подкрепа за донорите и реципиентите на гамети. 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук