България отново гласува.
За пореден път на предсрочни парламентарни избори, два пъти за тази година.
В избирателните списъци за страната са включени 6,601 милиона избиратели.
За участие в изборите са регистрирани 4855 кандидати за народни представители, един от тях е независим, а другите са издигнати от 19 партии и 9 коалиции. От тях 1377 са жени, а 3478 – мъже. Общо 1176 души са кандидати от два района.
12 879 са образуваните секции в страната, а тези зад граница са 719 в 57 държави, съобщиха от Централната избирателна комисия.
От ЦИК отчитат, че на територията на България за вота ще работят 293 подвижни секции за хора с увреждания, а образуваните в болнични заведения са 209. Секции обаче ще има и в затворите и арестите за задържаните там, в домове за стари хора също ще има такива.
И с хартиени бюлетини, и с машини може да се гласува в секциите, в които има над 300 избиратели.
В страната с машини ще са 9 353 секции, а в чужбина – 157 секции.
Назначените членове на секционни комисии са над 77 700 за страната и още над 4000 зад граница.
Помещенията за гласуване са под охраната на МВР и ще останат запечатани до началото на изборния ден в неделя 7 ч. сутринта.
Как да гласуваме
С хартиена бюлетина
В хартиената бюлетина се отбеляза първо предпочитанието за партията или коалицията с „Х“ или „V“, след това преференцията в съответното кръгче от дясната страна на бюлетината.
След това бюлетината се сгъва и след поставяне на печат се пуска в урната.
С машина
Всички избиратели могат да упражнят машинното гласуване за изборите на 27 октомври чрез симулатор, качен на сайта на ЦИК. ВИЖТЕ ГО ТУК
След поставяне на картата за гласуване в долната част на машината, на екрана избирателят вижда бюлетината с имената на партиите, коалициите и независимия кандидат – вляво, а преференциалните номера на кандидатите – вдясно. Гласоподавателят прави своя избор,
след което натиска бутона „Преглед“.
Така стига до следващата страница, на която може да промени избора си или гласува окончателно. След това машината отпечатва разписката, която избирателят трябва да пусне в урната, а картата, с която е гласувал, следва да върне на членовете на избирателната комисия.
Как се гласува с преференция?
Всеки избирател може да отбележи в бюлетината си преференция, с която да даде своя глас за определен кандидат за депутат от листата. Изборът отново се отбелязва на съответното място (чрез докосване на екрана на машината или с „Х“ или „V“ в съответното кръгче от дясната страна на бюлетината). Ако в бюлетината не бъде отбелязана преференция, гласът се отчита за водача на листата.
Номерата на кандидатите за народни представители, за които може да се гласува с преференция, започват от 101. Списъците могат да бъдат намерени онлайн – на страниците на политическите сили, в регистрите на районните избирателни комисии, или на хартия пред входа на всяка изборна секция.
Ако избирателят отбележи повече от един номер с преференция, бюлетината ще се отчита като действителна само по отношение на съответната партия/коалиция, чието квадратче в лявата част на бюлетината е зачертано, но преференция няма да се отчита.
В коя избирателна секция гласувам?
Всички български граждани могат да проверят номера и адреса на избирателната секция, в която ще гласуват на местните избори на 29 октомври в оповестените на публични места избирателни списъци.
По електронен път справки могат да се правят в сайта на ГРАО.Необходимо е да се посочи ЕГН, малко име, както и да се въведат цифрите от автоматично генериран код.
Проверка може да се направи и на единния номер 0800 1 4726, безплатно за цялата страна.