Все още 2549 домакинства са без ток, по информация от 09:00 часа тази сутрин

0

Към 09:00 часа тази сутрин, на територията на България, на територията и на трите електроразпределителни предприятия, все още има 2549 домакинства без осигурено електроподаване. Това каза на брифинг в Министерския съвет служебният министър на енергетиката Владимир Малинов. 

Министър Малинов посочи, че е провел разговор с представители на електроразпределителните предприятия, на база на който е поет ангажимент от тях до края на деня всички домакинства да имат осигурен достъп до електроенергия. 

„Следва да бъде отбелязано, че от тези 2549 домакинства, към тази сутрин, под 2000 са тези, които са реални потребители към момента. Това е на база на информация, предоставена от електроразпределителните дружества. Има част от тези абонати, които нямат постоянно живеене и тази информация е сверена с тримесечен и шестмесечен период назад. За пример давам, че това са втори жилища, вилни имоти и т.н.“, каза още министърът. 

Владимир Малинов съобщи също, че с днешното си решение Министерският съвет одобрява до 2,2 млн. лв. допълнителна компенсация от страна на държавата за домакинствата, останали без електроподаване за повече от 24 часа. „Нашата информация към настоящия момент е, че над 20 хил. домакинства ще могат да се възползват от този допълнителен компенсаторен механизъм. Това ще е допълнение към това, което електроразпределителните предприятия дължат като неустойка. Това не освобождава предприятията от договорния ангажимент“, увери той.

Като част от мерките за справяне с подобни аварии в бъдеще министър Малинов посочи още увеличаване на имуществените санкции при нарушения от страна на електроразпределителните дружества (ЕРП), както и задължение за фиксиран процент на инвестиционните разходи. В това число влизат ремонт и поддръжка на електропреносната мрежа.

„По отношение на определени райони има тежки зими, затова ЕРП трябва да са задължителни на определен процент за разходи за поддръжка“, заяви Владимир Малинов. „Голяма част от електропреносната мрежа е с живот от въвеждането в експлоатация – в повечето случаи около 40-50 години, а наличието на снеговалеж през зимата не трябва да представлява извънредно обстоятелство“, категоричен бе Малинов.

Министърът допълни още, че трябва да се създаде платформа на законодателно ниво с помощта на кметове и кметски наместници, където да се изнася информация за прекъсване на електроподаването в засегнатите райони.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук