Дошло е време в следващите пет години ЕС да обърне сериозно внимание на сърдечно-съдовите заболявания. Това каза за БТА Мария Габриел, бивш вицепремиер и министър на външните работи, която присъства на отбелязването на 50-годишния юбилей на Дружеството на кардиолозите в България. Искрено вярвам, че следващата Европейска комисия ще има тази задача, така както последните пет години минаха под знака на работата в борба с рака, добави тя. Няма как да преборим предизвикателството с демографията, ако не намалим смъртността, допълни Габриел. По думите ѝ 65 на сто от смъртните случаи от сърдечно-съдови заболявания са на жени. Радвам се, че в програмата „Хоризонт – Европа“ има финансиране за борбата със сърдечно-съдовите заболявания, а най-голямата ми гордост е, че Дружеството на кардиолозите в България се превръща в движеща сила тази тема да бъде вече и в дневния ред на ЕС, добави тя.
Има нужда от координирани усилия и подкрепа, кардиолозите не трябва да бъдат сами, каза още Габриел, коментирайки липсата на Национален план за борба със сърдечно-съдовите заболявания в България. С добрите практики, които има в България, трябва да се върви стъпка по стъпка напред. Смятам, че наистина следващите няколко месеца, на фона на това, че ще има нова Европейска комисия, нов европейски комисар по здравеопазване, темата да бъде изпълнена със съдържание, каза още Габриел.
Здравеопазването е национална компетентност, каза Габриел в отговор на въпрос дали честата смяна на здравните министри се отразява негативно на здравната система. По думите ѝ повечето дейности на европейско ниво ще позволят такъв тип периоди на нестабилност да не се усещат. Европейските програми позволяват такъв тип теми да не са зависими от каквато и да е политическа конюнктура, допълни Габриел. В европейски контекст Габриел посочи, че за първи път са направени стъпки в областта на сърдечно-съдовите заболявания, които досега са били само в рамките на държавите и техните компетенции. Ако хората не са здрави, няма как държавата да е силна, допълни Габриел и посочи че, когато говорим за здравеопазване няма място нито за партийни разделения, нито за политическа конюнктура.
Успели сте да предадете отдадеността, вярата, енергията и визионерството от поколение на поколение, обърна се в поздравлението си Габриел към кардиолозите и призова за още по-голямо уважение към тях. Беше важно Европа да изпрати сигнал, че в най-голямата инвестиция има предвидено финансиране за сърдечно-съдовото здраве, допълни тя. Габриел пожела в следващите години темата за сърдечно-съдовото здраве да стои високо в дневния ред на държавите, а те от своя страна да са по-обединени.
Доц. Васил Трайков, председател на Дружеството на кардиолозите в България, каза за БТА, че трябва да се промени мисленето на обществото по отношение на сърдечно-съдовите заболявания. По думите му вече има институционална подкрепа за осъществяването на Националния план за сърдечно-съдово здраве. В отговор на въпрос дали младите лекари проявяват интерес да специализират в областта на кардиологията доц. Трайков посочи, че младите лекари имат интерес към кардиологията, защото тя дава възможности за голямо развитие.
Министърът на здравеопазването в служебния кабинет д-р Галя Кондева поздрави кардиолозите, присъстващи на официалната церемония и отбеляза, че с работата си те допринасят ежедневно за развитието на кардиологията, за утвърждаване на авторитета на медицинската специалност и на всички, ангажирани в тази сфера. Вие сте сред ключовите корективи на държавата, не само по отношение на нормативната рамка, а и по отношение на качеството на предоставените медицински услуги, каза още д-р Кондева. Вярвам, че доброто сътрудничество ще продължи в името на здравето на пациентите, каза още тя.
Председателят на Българския Червен кръст Христо Григоров връчи на доц. Трайков Почетния знак на червенокръстката организация.
Кардиолозите бяха поздравени от д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз, от името на Българския фармацевтичен съюз, от името на Българската стопанска камара, на Българската търговско-промишлена палата, на Националната здравноосигурителна каса, Медицински университет – Варна и др.
Дружеството по кардиолозите в България отличи над 15 лекари, които се награждават с грамоти.