Молдовците започнаха да пускат бюлетините си на две ключови гласувания с потенциал да определят дали страната кандидат за членство в ЕС, граничеща с Украйна, ще запази прозападния си курс на фона на твърдения за опит за руска намеса в изборния процес, предаде Асошиейтед прес.
Действащият президент Мая Санду е фаворит за спечелване на втори мандат на поста в президентската надпревара, в която един срещу друг се изправят 11 претенденти. Избирателите ще гласуват и с „Да“ или „Не“ на референдум по въпроса дали европейският път на Молдова да бъде записан в Конституцията.
По данни на базирания в Кишинев мозъчен тръст „Уоч дог“ (WatchDog) членството в ЕС се подкрепя от ясно мнозинство от над 50%. За да бъде референдумът действителен, избирателната активност на него трябва да бъде поне една трета от общия брой на гласоподавателите. По данни на избирателната комисията в подкрепяния от Русия източен сепаратистки регион Приднестровие са отворени 30 избирателни секции, а общият брой на секциите в чужбина е 231, допълва ДПА.
Пред посолството Молдова в Москва се извиха дълги опашки.
Проевропейски настроената Санду обвинява Русия, че се опитва да дестабилизира Молдова, като разпространява дезинформация и подстрекава антиправителствени протести. Неотдавна органите за сигурност в Кишинев заявиха, че са разкрили схема на проруските сили за купуване на гласове.
Предвид факта, че сред 11-те кандидати има и такива, които се застъпват за силни икономически отношения с Русия, наблюдателите смятат, че Санду може и да не получи абсолютно мнозинство първия тур на изборите и да последва балотаж. Според последните проучвания на общественото мнение подкрепата за Санду възлиза на 36%.
Макар че Молдова вече получи статут на кандидат за членство в ЕС през юни 2022 г., положителният резултат от референдума би закрепил твърдо стремежите на страната към членство в ЕС в Конституцията. Правителството се надява Молдова да се присъедини към ЕС до 2030 г., въпреки че мнозина оценяват този срок за твърде амбициозен.
Ако гласоподавателите отхвърлят предложението в за вписване на европейската ориентация на Молдова в Конституцията, това ще бъде удар за на прозападното правителство и ще последва сближаване между Кишинев и Москва, прогнозират анализатори.
Гласуването се следи отблизо в Брюксел. Европейската комисия този месец обеща на Молдова икономическа помощ в размер на 1,8 млрд. евро. Пакетът включва финансова подкрепа за инфраструктурни проекти като мостове, железопътни линии и пътна връзка от Кишинев до украинския пристанищен град Одеса. ЕС също така обеща да предостави на Молдова по-голям достъп до единния пазар на блока.
Избирателните секции затварят в 21:00 ч. (18:00 ч. по Гринуич). Предварителните резултати се очакват късно вечерта.