Точката за свалянето на имунитети на шестима депутати отпадна от дневния ред на парламента.
Депутатите трябваше да решат за свалянето на имунитетите на двама народни представители от групата на ДПС-ДПС. Това са Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов, срещу които има няколко обвинения, сред които за търговия с влияние. Искането на главния прокурор беше и за свалянето на имунитетите на четирима депутати от „Възраждане“, които участваха в протестите и последвалите безредици пред сградата на Европейската комисия в София.
„Възраждане” поискаха точките за имунитетите да отпаднат. След гласуване и прегласуване предложението беше прието с гласовете на ГЕРБ-СДС, “Възраждане”, депутатите на Доган и Величие.
С председателски съвет и почивка започна днешното заседание на Народното събрание. Поводът за председателския съвет бе предложението на „Продължаваме промяната – Демократична България“ за създаването на временна комисия за имунитетите. От ПП-ДБ поискаха точката да бъде първа в дневния ред за днес. Председателят на парламента Наталия Киселова обяви почивка и свика председателски съвет.
Киселова съобщи, че вносител на проекта на решение за създаване на временна комисия по исканията на главния прокурор за даване на разрешение за възбуждане на наказателни преследвания срещу Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов, Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров, Никола Димитров е съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков.
От „Възраждане“ настояха за отпадане на всички точки от програмата, свързани с депутатските имунитети.
Двама от депутатите са парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ – Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов и четирима от парламентарната група на „Възраждане“ – Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров, Никола Димитров.
Точките с имунитетите на народните представители са предвидени като първи в седмичната програма за този ден, публикувана на интернет страницата на институцията. Вчера Явор Хайтов от ПГ „Демокрация, права и свободи“ – ДПС настоя гласуването на точките, свързани с имунитетите на Марио Рангелов и Джейхан Ибрямов да отпадне, но предложението му не беше прието.
Рангелов е преследван за купуване на гласове по време на последната предизборна кампания, а Ибрямов – за търговия с влияние и получаване на подкуп с белязани банкноти.
Причина за останалите четирима народни представители е извършване на непристойни, хулигански действия над сградата на Представителството на ЕК в София, грубо нарушаващи обществения ред.
Още през февруари мнозинството в Народното събрание не даде разрешение за сваляне на имунитетите на депутатите, приближени на Доган – Ибрямов и Рангелов.
Вчера политическите сили се разделиха по въпроса дали парламентът трябва да свали специалната защита на депутатите. За ГЕРБ, „Възраждане“ и „Величие“ отговорът е отрицателен, а ПП-ДБ и „ДПС-Ново начало“ се обявиха за свалянето им.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че не желаят да се занимават нито с имунитети, нито с комисии и теми, които губят времето на парламента.
Според лидера на БСП Атанас Зафиров имунитетите трябва да бъдат свалени и разследващите органи да си свършат работа, но не е ясно какво ще е решението на парламентарната група.
Депутатите ще обсъдят окончателно и промените в закона за единния европейски номер 112, които целят да бъдат преодолени пречките в комуникацията между центровете 112, службите за спешно реагиране и екипите на мястото на инцидента чрез осигуряване на единна информационно-комуникационна система.