Делян Добрев:Дефицитът е 9%, а не 3%.Положението е отчайващо! Министър Петкова трябва да е магьосник

0

Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен. Това заяви пред БНР Делян Добрев,  председател на Комисията по бюджет и финанси в НС, депутат от ГЕРБ-СДС.

„Положението е отчайващо, министър Петкова трябва да е магьосник, за да се справи с тази ситуация“.

ЕК със сигурност има много големи опасения дали България ще успее в рамките на 2025-та година да състави бюджет с 3% дефицит, обясни още Добрев в предаването „Неделя 150“.

„Това, което се вижда и от нас, и от ЕК е, че отправната точка на дефицита е 9%, а не 3% – въпросните 18 милиарда дефицит, за които вече няма спор. „Промяната“ са единствените, които продължават да отричат този дефицит. С 9% дефицит не пускат в еврозоната. Затова е по-добре да се опитаме да го свием до 3% и едва след това да подадем искането за конвергентен доклад. 

Ние сме в безизходица. Обикновено при свиване на разходите и увеличаване на приходите, успяваш да постигнеш 3% дефицит. Но ситуацията в момента е толкова тежка, че просто не виждам как ще се случи това. Ние не може да съкратим разходи и да увеличим приходи в размер на 12 милиарда. Защото това е задачата“.

Сега чувам от ПП-ДБ, че ако не било увеличението на МВР и МО… 18 млрд. не било страшно, ако е 3% дефицит. Но 18 млрд. са 9% дефицит. При 9% Гърция фалира. Знаете какви мерки наложиха“, каза още председателят на бюджетна комисия.

Делян Добрев подчерта, че каквото и да мислят партньорите в управлението, еврозоната е важна тема и ще я преследват независимо от отношенията, които могат да възникнат.

Мерки за овладяване на дефицита

От отношение на мерките за овладяване на дефицита, Добрев не вижда какви могат да бъдат, за да свият 12 млрд. дефицит.

„Дори и да се свият разходите на силовите министерства, ще се спестят само 2 млрд. Министър Петкова трябва да е магьосник, за да се справи със ситуацията. Тази амнистия означава, че ако си внесеш задълженията, и ще ти опростят лихвата. Това са задължения отпреди години.

Няма фирми с активи, които да не са си платили, защото ако не си платиш, НАП си взема задълженията и запорират. Изненадващо за мен Людмила Петкова внесе бюджет с 3%, на който никой не вярва“, каза още депутатът от ГЕРБ.

Ситуацията в енергетиката

По отношение на енергетиката Добрев коментира: Втората мярка, която те предлагат, е да обложим транзита на газ с допълнителна такса, тоест вноска, защото сме уязвими от европейските правила, ако е такса. Това са онези 20 лв., от които бързо се отказаха. Сега отново я предлагат и казват тогава не бяхме в Шенген, сега дайте да си я събираме. Какво ще направят, ще спрат газа на Турски поток за цяла Европа ли?!

„Не мисля, че реакторите от „Белене“ ще съборят кабинета. Ние сме си свършили работата. Досега чакахме украинците. Минало е решение на Комисия, очаква се да мине през самия им парламент. Аз съм от вносителите на това предложение. Това оборудване не ни трябва, но трябва на украинците.

Не можаха да си получат реакторите от руската страна. И двете страни печелят. Има решение на НС, което е ясно и категорично. Ако БСП имат други виждания, могат да предложат да се отмени решението от НС. Но не мисля, че има мнозинство, което може да го отмени“, каза още Добрев.

„Енергетиката по време на ПП беше донор на държавния бюджет. Енергийните помощи никога не са били финансирани от бюджета, от свръхприходите от електроенергия. Цялата картина няма общо с държавния бюджет.

Обезкървиха енергетиката. Това правителство прави в първите си дни, опити този милиард да се върне, за се гарантират компенсациите. ПП-ДБ кърпиха бюджета три години с парите от енергетиката. Бюджетите на Асен Василев щяха да са с 6% дефицит, а не с 3%, ако не беше енергетиката“, допълни Делян Добрев.

Председателят на бюджетна комисия подчерта, че е изключително важно за България да усвои средствата от ПВУ. Това ще даде глътка въздух на бизнеса. Колкото и да им се иска на някои партии, не можем да задължим частните централи да работят. Ако им излиза сметката, ще работят, ако не, няма да работят.

Единственото, което държавата може да направи, е държавният ТЕЦ да работи още 13 г. В пътната карта е записано, че държавният ТЕЦ ще работи до 2038 г.“, каза още Добрев. 

Еврозоната за нас е толкова важна тема, че на всяка цена ще я преследваме, без значение какви противоречия евентуално могат да възникнат между партньорите, категоричен е депутатът от ГЕРБ-СДС. 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук