Очаква се „Демокрация, права и свободи“-ДПС да реши днес дали ще остане част от мнозинството в парламента и ще продължи с подкрепата си за кабинета „Желязков“. За това съобщи на брифинг в Народното събрание миналата седмица председателят на парламентарната група „Демокрация, права и свободи“ – ДПС Джевдет Чакъров. Във вторник събираме колективните органи, за да обсъдим настоящата ситуация и да вземем решение, за което ще бъдете информирани, поясни той.
Когато от ДПС-ДПС бяхме поканени и влязохме в състава на управляващото мнозинство, ние го направихме с ясното съзнание и категорични приоритети – стабилност на държавата и приемане на бюджет, съобразен с ангажиментите ни за членството в еврозоната, припомни на брифинга Чакъров. Вторият не по-малко важен приоритет, по думите му, е разграждането на модела „Пеевски“. Два месеца и половина по-късно всички можем да видим каква е реалността. Вместо да видим първите стъпки по демонтиране на този модел, ставаме свидетели на неговото ускорено укрепване. Задаваме си въпроса съществува ли ново неписано управленско мнозинство, овладяно от Пеевски, аргументира се Чакъров.
Всички регулаторни органи, чиито състави се обсъждат и избират от парламента, не са обсъдени и по тях не е постигнато съгласие в парламентарното мнозинство, както е записано в споразумението за съвместно управление, посочи още депутатът. Кандидатури, като тази за съдия в Конституционния съд, бяха прокарани в Народното събрание с явната подкрепа на „Новото начало“, обясни Чакъров.
Кандидатът на ДПС-ДПС за член на Фискалния съвет Ердоан Ахмедов не събра достатъчно гласове миналия четвъртък, а предишния ден групата оттегли Ремзи Осман като кандидат за член на Комисията по енергийно и водно регулиране.
Веднага последва и отговорът накоалиционните партньори от ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“, които призоваха „Демокрация, права и свободи“-ДПС да преосмислят реакцията си.
Поведението на „Демокрация, права и свободи“-ДПС не демонтира модела, срещу който декларират, че се борят, те го създават отново. Занапред от поведението на ДПС-ДПС зависи дали това мнозинство остава, дали други парламентарни групи ще го приемат, коментира Костадин Ангелов (ГЕРБ-СДС), ротационен председател на Съвета за съвместно управление (ССУ) в присъствието на представители на БСП и ИТН. Той припомни, че има ясно разписано споразумение за съвместно управление между ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“ с четвърти партньор в парламента, подписал се в приложение, с което приема основните политики и ценности на това мнозинство. До момента нито една от партиите в мнозинството не търси друга парламентарна група, не водим разговори за формиране на ново мнозинство, увери председателят на ССУ.
Очаквам до сряда да постъпят по начина, по който са заявявали – че няма да са политическата сила, която да свали правителството, призова и Тошко Йорданов, председател на ПГ на „Има такъв народ“. Според него проблемът е за постове. Той потвърди, че на всички съвместни съвети досега разговорът е бил само за постове в регулатори.
Явно преди вота на недоверие сме свидетели на извиване на ръце, смята Драгомир Стойнев от левицата. Дебатите и гласуването на исканата оставка на кабинета „Желязков“ трябва да бъдат тази седмица. Вотът беше внесен миналата седмица по инициатива на „Възраждане“ и подкрепен от „Величие“ и „Морал, единство чест“. Той е за несправяне на правителството във външната политика.
Правителството няма да се разпадне от последните събития в „Алианса за права и свободи“. Това е една разпаднала се група – един файтон хора, коментира пред журналисти в парламента лидерът на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски.