В началото на днешното заседание на Министерски съвет премиерът Росен Желязков представи една от точките в дневния ред – програма за упражняване на правата на собственост на държавата и държавните предприятия върху публични имоти, застроени и незастроени.
„Държавата притежава значителни активи под формата на недвижими имоти, които се управляват от министерства, областни управители, държавни предприятия, чието управление се случва на принципа на задоволяване на определени потребности, неясно какви обаче. Затова агрегирахме информацията през последния месец; идентифицирали сме 4400 имота, от които 1800 поземлени имота заедно с 1200 сгради. Тези имоти ще бъдат публично оповестени“, обясни той.
Това е една част от активите, с които разполага държавата. Анализ посочва, че част от тях са с отпаднала необходимост, но друга представлява значителен финансов ресурс за тяхното управление и поддържане.
„Отделяме имотите, които задоволяват административни потребности – тези, които служат за публични услуги и предоставяне на такива, като целта, която си поставяме, е ефективност на процесите и резултатите. Първо, за задоволяване на обществените нужди, за предоставянето на социални, административни и други нужди на ведомствата, на държавните предприятия; приход от тяхното управление, в т.ч. и възможност да служат за обезщетение по повод отчуждение и концесионни процедури, в които държавата би имала ангажименти за заплащане на определена стойност, и ефективност от тяхната продажба. Продажбата ще се случва през Агенция за публични предприятия, в онлайн платформа с явно наддаване. Целта е да се елиминира какъвто и да е корупционен натиск, което да елиминира всички форми на корупция“, подчерта Желязков.
По думите на министър-председателят за тази цел ще бъдат предвидена възможността да се трансформират активи: „Неизползваеми активи, които генерират разход, но към които имаме инвестиционен потенциал, следва да бъдат продадени по прозрачен и публичен начин, ефективно, с явно наддаване, през електронната платформа. Средствата ще се генерират в специален фонд, който със Закона за държавната собственост ще бъде създаден към министъра на регионалното развитие и благоустройството, и този фонд ще се използва само за придобиване и изграждане на публична инфраструктура – детски градини и училища.“
„Един път и завинаги трябва да решим въпроса със социалната инфраструктура. Това ще става на принципа на ясен, планиран, прозрачен подход, недопускащ каквито и да е форми на изкушение за това, че някой може да си позволи да се възползва от държавните активи. Тези активи ще служат за създаването, поддържането, ремонтът на други държавни активи, за които обществото отдавна е заявило своите потребности“, категоричен е той.