Евродепутатите гласуват днес влизането на България в Еврозоната

0

Две последни гласувания в Брюксел и Страсбург в днешния ден ще направят на практика България 21-вия член на еврозоната. Европейската комисия вече каза „Добре дошла“ на страната ни, като опаса сградата си в белгийската столица с поздравителни транспаранти на български английски и френски език. 

Депутатите в Европейския парламент (ЕП) ще решат днес, 8 юли, дали България е готова да стане пълноправен член на еврозоната от 1 януари 2026 г.

Гласуването ще започне около 13:00 ч. българско време, като за приемане на решението е необходимо обикновено мнозинство.   

Трите ключови документа, които ще бъдат гласувани, са:

  • Решение за приемане на България в еврозоната от 1 януари догодина – изисква квалифицирано мнозинство.
  • Регламент за въвеждането на еврото, с което се премахва дерогацията поради предишното несъответствие с конвергентните критерии – също се приема с квалифицирано мнозинство.
  • Регламент за обменния курс, който трябва да бъде приет с единодушие. Курсът на лева към еврото е фиксиран и не подлежи на промяна, така че не се очакват възражения.

Необходимо е обикновено мнозинство на евродепутатите.

„Не мисля, че ще има проблем при гласуването за България. Логиката на европейските институции е много последователна. Още от момента на излизане на положителните конвергентни доклади беше ясно, че развитието ще бъде в наша полза“, коментираха предния ден български евродепутати.

„Ние имахме гласуване в комисията по икономически въпроси, но трябва да знаем, че има партии в Европейския парламент, които имат различно мнение. Това са тези партии, които са антиевропейски. Те не отстояват по-силна интеграция.  Очаквам от някои представители на тези партии да се въздържат, а други да гласуват „против“, но вярвам, че проевропейските партии в ЕП така, както го направиха в комисията, ще го направят и при гласуването“, каза Ева Майдел от групата на ЕНП/ГЕРБ-СДС, която е докладчик  за готовността на България за присъединяване на България към еврозоната, отговаряйки на въпрос дали очаква изненади при гласуването на доклада.

След като ЕП изрази позицията си, европейският Съвет по икономически и финансови въпроси (ECOFIN) ще заседава в Брюксел. Състоящ се финансовите министрите на всички 27 страни членки на блока, именно той трябва да вземе окончателното решение, както и още два важни регламента. Те са относно въвеждането на единната европейската валута и обменния курс към еврото за страната ни, след като тя стане част от еврозоната.

Обменният курс ще остане същият, какъвто е в момента – 1 евро за 1.95583 лв., потвърдиха в понеделник финансовите министри от Еврогрупата, начело с нейния председател Паскал Донахю.

Заседанието на Съвета на финансовите министри се очаква да приключи около 16:00 ч. българско време. 

В случай че всички гласувания минат успешно, Дания – която в момента председателства Съвета на ЕС – ще организира специална церемония в Брюксел с участието на финансовия министър Теменужка Петкова, за да отбележи официално приемането на България в еврозоната.

Церемонията за приветстване на България като 21-вия член на еврозоната се очаква да започне в 17:00 ч. българско време в Брюксел.

До подписването на договора за присъединяване страната ни би могла да се откаже, ако някое от предварително договорените условия не бъде спазено.

Какво ще се случи след приемането на еврото в България

Дата на въвеждане на еврото в Република България е датата, определена в Решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България.

От датата на въвеждане на еврото в Република България за период от един месец банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на Република България (период на двойно обращение на лева и еврото).

Българската народна банка обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.

През първите 6 месеца от датата на въвеждане на еврото в Република България кредитните институции, както и „Български пощи“ ЕАД (в населени места, където няма офиси или клонове на кредитна институция) обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.

Периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове започва 1 месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в Република България.

За цените в евро се прилагат правилата за превалутиране, заложени в Закона за въвеждането на еврото, както и за закръгляване.

Въвеждането на еврото не може да води до увеличение на цените на стоките и услугите, освен когато това е обосновано от обективни икономически фактори, посочват от БНБ.

Как се стигна до датата 8 юли 2025 г.?

Преди пет години – на 10 юли 2020 г., България влезе в така наречената „чакалня“ на еврозоната. Страната ни, заедно с Хърватия, се присъедини към Механизма на обменните курсове ERM 2 и към Банковия съюз, като искането за присъединяването бе направено година преди това по времето на последния кабинет на Бойко Борисов.

Първоначално тогавашната власт, а и всички привърженици на еврото, очакваха страната ни да престои две-три години в чакалнята до официалното влизане в еврозоната. Последвалите обаче политически турбуленции с чести предсрочни избори и смени на правителства, ковид-пандемия и енергийна криза, породена от войната в Украйна, отдалечи България от целта и критериите за членство в еврозоната.

Поредни предсрочни избори и непоследователни действия забавиха страната ни с техническата подготовка за приемане на еврото, като бе изпусната и датата 1 януари 2025 г. Хърватия, например, която заедно с нас влезе в „чакалнята“, прие еврото на 1 януари 2023 г.

Едва в началото на тази година България успя да покрие всички критерии за членство в еврозоната, като бе преодолян и последният проблемен параметър – достатъчно ниско ниво на инфлацията.

На 25 февруари новосформираното правителство на Росен Желязков и управителят на БНБ Димитър Радев изпратиха официално искане до Еврокомисията и Европейската централна банка за изготвяне на извънредни конвергентни доклади за оценка на готовността на страната ни за приемане на еврото от 1 януари 2026 г.

Двете институции публикуваха положителни доклади на 4 юни. Месец след това се стигна и до финалните решения на ЕКОФИН и Европейския парламент, които очакваме днес.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук