Стратегическият дневен ред на ЕС през следващите 5 години и висшите постове в Общността ще са двете основни теми, които европейските лидери ще обсъждат на заседанието си днес и утре в Брюксел.
Ще присъства украинският президент Володимир Зеленски.
Засега няма индикации, че кандидатурите на Урсула фон дер Лайен за втори мандат на Еврокомисията, Антониу Коща за председател на Европейския съвет и Кая Калас за върховен представител по външната политика и сигурност няма да бъдат одобрени, особено след като получиха зелена светлина от 5-ма европейски лидери, представляващи Европейската народна партия, социалистите и либералите. Не става ясно дали италианската премиерка Джорджа Мелони, която настоява за заместник-председателски пост в Еврокомисията въз основа на високия си изборен резултат, ще успее да го получи. Според дипломатически източник, Унгария не е показала, че ще наложи вето върху стратегическия дневен ред, но настоява за промени в него.
Очаква се също така лидерите да изпратят силно послание до Грузия, че ако ръководството на страната продължава по този път, бъдещето й в ЕС е на карта.
Лидерите ще обсъдят заедно с президента Зеленски ситуацията в Украйна, както и ускоряването на военната помощ. Положението в Близкия Изток също ще бъде сред темите.
Европейски източници, цитирани от АНСА, поясниха, че Италия, Унгария и Словакия все още не са одобрили споразумението, за което беше съобщено, че е постигнато между Европейската народна партия, социалистите и либералите за водещите постове в Европейския съюз.
Испанската медия А Бе Се информира, че испанският премиер Педро Санчес отменя участието си в срещата заради кончината на неговия тъст. Санчес е делегирал гласа си на германския канцлер Олаф Шолц.
Очаква Зеленски и ЕС да подпишат споразумение в областта на сигурността, в което са заложени 9 области в сферата на политиката за сигурност и отбрана, в които ЕС се ангажира да помага на Украйна, в това число доставката на оръжие, обучение на военни, сътрудничество в областта отбранителната индустрия, разминирането. Проектът на договора е бил видян от Ройтерс, съобщи БТА..
Договорът цели да допълни сходни споразумения, които Киев сключи със свои съюзници. В случай на бъдеща агресия ЕС и Украйна заявяват намерение да се консултират в рамките на 24 часа относно нуждите на Киев и бързо да решат следващите стъпки, които да се предприемат и които да са в съответствие с ангажиментите, се казва в проекта на текста. Документът е част от по-широки усилия на украинските партньори да дадат гаранции, че ще бъдат на страната на Киев в дългосрочен план в момент, в който не се вижда край на войната и в който няма перспектива за незабавно присъединяване на Украйна към ЕС или към алианса.
Страни като САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Италия и други вече сключиха пакт за сигурност с Киев. Официални представители казват, че подобни споразумения не са същите като пакта за взаимна отбрана между страните от НАТО, а са ангажименти за предоставяне на Украйна на оръжия и на друга помощ с цел да се подсили нейната собствена сигурност и да се разубеди каквато и да е бъдеща инвазия.
В проекта на документа се казва, че ангажиментите му ще останат в сила, докато Украйна върви по своя пък към еврочленство. Договорът ще бъде подновен след най-малко 10 години. В него не се уточнява стойността или количеството на бъдещата помощ. Отбелязва се, че ЕС се е съгласил да предостави 5 милиарда евро за финансиране на украинската военна помощ за тази година. Но в него няма подобна цифра, упомената за следващите години. „Могат да се предвидят допълнителни съпоставими годишни увеличения до 2027 г.“, се казва в текста.