ЕК одобри изменения План за възстановяване и устойчивост на България на стойност 6,17 милиарда евро

0

Европейската комисия даде положителна оценка на изменения план за възстановяване и устойчивост на България. Той включва специална глава за REPowerEU за постигане на целите за независимост на Европа от руските изкопаеми горива преди 2030 година, съобщиха от пресцентъра на Представителството на ЕК в България. 

Сега планът е на стойност 6,17 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства и обхваща 50 реформи и 51 инвестиции.

Промените в първоначалния план на България се основават на необходимостта да се вземат предвид обективни обстоятелства, които оказват въздействие върху изпълнението на някои планирани първоначално мерки. Сред тях са повишените разходи за изпълнение поради високата инфлация, смущенията във веригата на доставки, промененото търсене на пазара и по-ефективните начини за прилагане на мерките.

Измененият план поставя силен акцент върху екологичния преход, като 49,9 % от общия размер на отпуснатите средства и 99,5 % от разпределените средства за REPowerEU са заделени за мерки в подкрепа на целите в областта на климата. Реформите и инвестициите, включени в главата за REPowerEU, допринасят значително за екологичното измерение на плана. Тези мерки имат за цел справяне с енергийната бедност, защита на уязвимите потребители, подкрепа за либерализирането на пазара на електроенергия, насърчаване на внедряването, съхранението и използването на енергия от възобновяеми източници и подобряване на балансиращия пазар. 

Българският план запазва амбицията си в областта на цифровите технологии, като заделя 20,6 % от общия размер на отпуснатите средства в подкрепа на цифровия преход на страната. Той съдържа мерки, насочени към увеличаване обхвата на мрежите с много голям капацитет в цялата страна, повишаване на цифровите умения, както и цифровизиране на публичната администрация и предприятията. 

Планът запазва и важното си социално измерение с мерки, насочени към модернизиране на образованието, подобряване на предоставянето на дългосрочни грижи и достъпа до здравеопазване. 

Следващи стъпки 

По правило Съветът на ЕС разполага с четири седмици, за да одобри оценката на Комисията.

Досега България е получила 1,37 милиарда евро по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост като част от първото си плащане. Комисията ще одобри последващи плащания въз основа на напредъка в изпълнението на инвестициите и реформите, очертани в изменения план за възстановяване и устойчивост на България. 

Днес Европейската комисия одобри предложените от страната ни промени в Плана за възстановяване и устойчивост, както и проектите и реформите, включени в главата REPowerEU., съобщиха и от правителствената информационна служба. 

Предоговарянето на Плана беше една от най-важните цели на правителството, тъй като изпълнението му беше блокирано поради редица фактори, включително изменената среда за реализация на заложените мерки. Приетите промени се очаква да улеснят прилагането на Плана и да осигурят условия за неговото успешно приключване. 

Измененията предвиждат значително опростяване на изискванията към изпълнението на етапите и целите, включени в реформите и инвестициите, отпадане на междинни цели и обединяване на етапи. Броят на етапите и целите е редуциран от 321 на 259, а броят на плащанията по НПВУ от девет на пет.

От НПВУ отпадат инвестиции или части от тях, които не могат да бъдат реализирани в срока на допустимост на разходите, като на тяхно място са предложени нови, в областта на енергийната ефективност и транспортната свързаност и е увеличен обхвата на някои от съществуващите такива. 

В допълнение, одобрението на главата за REPowerEU дава възможност страната ни да се възползва от допълнителния ресурс, предоставен от ЕК, в размер на 479 млн. евро. С тези средства ще бъдат подкрепени мерки за справяне с енергийната бедност, за подкрепа на либерализацията на пазара на електроенергия и за насърчаване на внедряването, както и за съхранението и използването на възобновяема енергия. 

Планът запазва силния си фокус върху зеления преход – с 49% от средствата, насочени за климатични мерки, както и върху дигиталния преход – с 20,6% от общите разходи, определени за мерки за ускоряване на дигитализацията.

Съветът на Европейския съюз разполага с четири седмици, за да прегледа и одобри оценката на Европейската комисия.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук