Експерти препоръчват да проверите дали е необходимо да промените дозата на лекарствата си по време на продължителни периоди на горещини.
Това е така, защото високите температури могат да променят не само тяхното действие – поради което се препоръчва лекарствата да се съхраняват на хладно, тъмно и сухо място – но и реакцията на организма ви към тях, посочва центърът за консултации на потребителите в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия.
Ако например приемате лекарство, което потиска усещането за жажда, заедно с диуретик, може да се обезводните, предупреждават съветниците на потребителите.
Обилното потене и недостигът на течности може да наруши функцията на бъбреците и евентуално да повлияе на концентрацията на активната съставка на лекарството.
Някои лекарства могат да направят кожата ви по-чувствителна към слънчевата светлина, т.нар. фоточувствителност, което увеличава риска от слънчево изгаряне или води до силни кожни реакции. Сред тях са различни антибиотици и болкоуспокояващи и противовъзпалителни лекарства като диклофенак и ибупрофен, казват експертите.
Топлината може също така да засили реакциите на организма ви към антихипертензивни лекарства. Германската фондация за сърдечни заболявания предупреждава, че горещото време може да постави хората с високо кръвно налягане или сърдечносъдови проблеми под сериозно напрежение, което може да доведе до внезапно спадане на кръвното налягане, циркулаторен колапс или топлинен удар.
Затова, ако редовно приемате лекарства и температурите на открито са високи, трябва да се вслушвате в тялото си още по-внимателно от обикновено. Попитайте фармацевта или лекаря си за потенциалните странични ефекти и дали дозите на лекарствата ви трябва да бъдат коригирани.
Какво причиняват екстремните горещини на тялото ни
И накрая, но не на последно място, някои общи съвети: В горещите летни дни пийте много течности, стойте на сянка и избягвайте напрегнати дейности и емоционален стрес.