Най-голямата в света помпено-акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) Fengning в Китай с обща мощност от 3,6 GW е напълно готова за работа след стартирането на последния агрегат. Този мащабен проект на стойност 2,6 млрд. долара, разположен в провинция Хъбей, ще произвежда 6,61 ТВтч електроенергия годишно, като за изпомпването на водата ще се изразходват 8,71 ТВтч. Централата ще изглажда колебанията в производството на енергия от вятъра и слънцето, осигурявайки стабилност на електроснабдяването.
Проектът Fengning, създаден от компанията State Grid Xinyuan Group (част от State Grid Corporation of China), е на стойност 19,24 млрд. юана (2,6 млрд. долара). Строителството започна през май 2013 г. и продължи повече от 11 години. Централата разполага с 12 реверсивни хидротурбини с мощност 300 MW всяка, включително две с регулируема честота на въртене.
Fengning включва горен резервоар с обем 45,04 млн. куб. м и долен резервоар с обем 71,56 млн. куб. м. Напълно запълненият горен резервоар е в състояние да осигури работата на централата при пълен капацитет в продължение на 10,8 часа, което съответства на приблизително 40 GWh съхранена енергия. По този начин Fengning е най-голямата ПАВЕЦ в Северен Китай по отношение на балансирането на производството на енергия от възобновяеми източници.
Проектът включва най-голямата подземна електроцентрала в света. Съоръжението се простира на 414 метра дължина, 54,5 метра височина и 25 метра ширина. Поддържащата инфраструктура се състои от 190 подземни тунела, простиращи се на повече от 50 километра.
Китай е водещ в областта на технологията за съхранение на енергия чрез водни източници, която се счита за най-зрялото решение за широкомащабно и дългосрочно съхранение на енергия. Към края на 2024 г. State Grid Corporation of China разполага с 40,56 GW действащ капацитет за съхранение на енергия чрез хидросъоръжения, а други 53,48 GW са в процес на изграждане.
Тъй като страната продължава да изгражда нови мощности за производство на енергия от възобновяеми източници, тези проекти се очаква да играят решаваща роля за стабилизиране на мрежата и за максимално използване на чистата енергия.