Днес започва изслушването в ресорните комисии на Европейския парламент на номинираните за еврокомисари, което ще продължи до 12 ноември. Ето кои са предложенията на страните от Балканите:
РУМЪНИЯ
Роксана Мънзату, която е предложена от Румъния, е на 44 години. Тя има богат опит в областта на европейските фондове, придобит както в частния и неправителствен сектор, така и на обществени длъжности, съобщават местните медии.
От 2004 г. е съветник по интеграцията в Министерството на европейската интеграция, била е консултант, ръководител на проекти и обучител в компании в Букурещ, Брюксел и Брашов, ръководила е основаването на Румънското бизнес училище в Брашов. Била е министър на европейските фондове от 10 юни до 4 ноември 2019 г.
Роксана Мънзату е завършила Факултета по политически и административни науки (специализация по английски политически науки) в Букурещкия университет (2002 г.), има магистърска степен по европейска интеграция (2005 г.) и е възпитаник на програмата за обществено лидерство на „Харвард Кенеди Скул“ (2022).
Била е съветник и депутат от управляващата в момента в Румъния Социалдемократическа партия (СДП).
В състава на новата Европейска комисия Роксана Мънзату е номинирана за заместник-председател с ресор за хората, уменията и подготвеността. Изслушването ѝ в ЕП е насрочено за 12 ноември.
ГЪРЦИЯ
Гръцкото правителство обяви на 1 август кандидатурата на управителя на област Централна Македония Апостолос Дзидзикостас за комисар в следващата Европейска комисия, оглавявана от Урсула фон дер Лайен.
Централна Македония е една от 13-те области в административното деление на Гърция. Тя е първа по територия и втора по население сред тях, а административният ѝ център е Солун.
Дзидзикостас е областен управител на Централна Македония от 2013 г. Той беше преизбран на местните избори през 2014, 2019 и 2023 г., а през 2015 г. беше кандидат за лидерството на управляващата дясноцентристка Нова демокрация.
Роден през 1978 г., той е завършил политология, външна политика и дипломация в университета „Джорджтаун“ във Вашингтон, магистър е по европейска публична администрация и икономика от „Юнивърсити колидж“ в Лондон.
Както припомня в. „Нафтемборики“, през 2020 г. той беше избран за председател на европейския Комитет на регионите, с което стана първият грък начело на европейски орган.
Апостолос Дзидзикостас е номиниран за еврокомисар за устойчивия транспорт и туризъм. Неговото изслушване ще се състои на 4 ноември.
КИПЪР
57-годишният д-р Костас Кадис, учен, заемал различни постове в предишни правителства, беше номиниран за еврокомисар от страна на Кипър.
Кадис е биолог с фокус върху биоразнообразието и е заемал министерски позиции в ресорите на здравеопазването, образованието и земеделието в две различни правителства.
В правителството на покойния Тасос Пападопулос Кадис е министър на здравеопазването от юли 2007 г. до февруари 2008 г. Той също е министър на образованието и културата в периода 2014–2018 г. и министър на земеделието, развитието на селските райони и околната среда от 2018 до 2023 г. по време на управлението на Никос Анастасиадис.
Към момента той е действащ декан на факултета по здравни науки в частен университет в Република Кипър.
Костас Кадис е предложен за еврокомисар за рибарството и океаните. Той ще бъде изслушан на 6 ноември.
ХЪРВАТИЯ
Хърватия номинира отново своя досегашен еврокомисар Дубравка Шуица. В предходната Европейска комисия тя бе еврокомисар за демографията и демокрацията и един от заместник-председателите на Комисията.
Тя е евродепутат от 2013 г. Член е на политическата група на Европейската народна партия (ЕНП) в Европейския парламент.
В периода 2000-2011 г. е член на хърватския парламент, а от 2012 до 2016 г. е заместник-председател на управляващата в момента Хърватска демократична общност (ХДО).
Шуица е била също така кмет на град Дубровник от 2001 до 2009 година.
Завършила e Философския факултет на университета в Загреб със специалност английски и немски език. Работила е като преподавател по двата езика.
В новата Европейска комисия Дубравка Шуица е номинирана за еврокомисар за Средиземноморието. Изслушването ѝ ще се състои на 5 ноември.
СЛОВЕНИЯ
Номинираната от Словения Марта Кос е бивш дипломат и кандидат на управляващата партия „Движение Свобода“ за президент през 2022 година. По-късно тя напуска партията.
Словения потвърди номинацията ѝ за еврокомисар, след като предложеният по-рано Томаж Весъл оттегли кандидатурата си. Според местни медии той е направил това, за да може председателката на комисията Урсула фон дер Лайен да постигне целта си да има баланс между половете в новия състав на ЕК.
Марта Кос е била посланик на Словения в Германия, Латвия, Швейцария и Лихтенщайн.
Преди това е работила като журналист, включително като кореспондент на Словенската телевизия и радио в Германия, както и в Дойче веле.
Завършила е Факултета за социални науки в Любляна.
Марта Кос е номинирана за еврокомисар за разширяването на ЕС. Нейното изслушване ще се състои на 7 ноември.