„Ще създам междуведомствена работна комисия на ниво министри. Вече съм говорил с министър Коритарова от МРРБ и с министър Димитров от МОСВ. Ще поканя и министър Малинов, за да наредим проблемите. Тук е захранването, в Пампорово е общият устройствен план, в Банско е друг проблем. В Мальовица и Семково проблемите са ясни. Трябва да има държавна политика за това“
Това обяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по БТВ.
По думите му най-старият ни курорт „Боровец“ страда от липсата на достатъчно енергийно захранване.
„Не може да има устойчиво развитие на туризма при положение, че няма достатъчно електрозахранване. Цялата енергийна система е изградена още по времето на социализма, оттогава курортът е пораснал няколко пъти и вече няма този необходим капацитет. На „Боровец“ му е нужно 110 киловолта подстанция, която да захрани и съоръженията. Само държавата може да изгради такава подстанция“, посочи Милошев.
Служебният министър на туризма очерта и най-големите проблеми пред зимния туризъм у нас – увеличаването на ДДС за ресторантьорите и хотелиерите от 9 на 20% и невъзможността за увеличаване на ски зоните и съоръженията заради законодателството.
„Не трябва да се плашим от това да отворим планините за хората. Какво да кажем за Витоша, та тя е отрязана от София. Миналата седмица падна 130 см сняг и ням да се стигне, съоръженията са крайно стари, с коли е грехота. Планината трябва да се отвори към столицата. Дълбоко вярвам, че екологичните стандарти и опазването на природната среда и туризма вървят ръка за ръка. Туризмът пази природните ресурси и те са в основата на развитието му“, коментира Евтим Милошев
„За спортните съоръжения преференцията отпадна още на 1 юли, което се отразява директно върху цената на ски картата. Това безспорно е тежест за туризма, но съотношението цена – качество ни прави регионален лидер въпреки повишаването на цените. В сравнение с алтернативите България е много добро място, където можем да получим висококачествена услуга на добра цена“, добави Милошев.
По думите му в страната липсват големият разговор за българския туризъм и държавната политика, която да определи приоритетите.
Въпреки всичко Министерството на туризма очаква 5 процента ръст през този зимен сезон спрямо 2024 г.