Министърът на правосъдието: Приемането на уредба на частния фалит е важно за защита на правата на гражданите.

0

Георги Георгиев, министър на правосъдието, Фейсбук:
След повече от 3 месеца работа на екипа на Министерство на правосъдието и финално одобрение от ЕК, промените в законопроекта за несъстоятелност на физическите лица беше внесен в парламента.
Благодаря на народните представители Рая Назарян, Ана Александрова, Иван Минев, Георги Кръстев, Николай Братованов, Мая Димитрова, Александър Рашев и Николета Кузманова от ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН, които припознаха текстовете и ги внесоха за разглеждане между първо и второ четене.

Приемането на уредба на частния фалит е важно за защита на правата на гражданите. Законът не предвижда кредитна амнистия, а въвежда процедура за защита на гражданите при ясно определени условия и гаранции, че от него ще се възползват тези, които не са разпилявали своето имущество и полагат усилия да удовлетворят кредиторите си.

Завареният проект на закон не осигуряваше лесно, бързо и евтино производство по несъстоятелност на физическите лица. По тази причина възложих преработване на законопроекта с цел опростяване и ускоряване на производството. Това бяха и основните критики, които бяха получени от обществените консултации.

С новите текстове предлагаме делата да се гледат от районните съдилища, защото те са най-многобройни и най-близо до гражданите по тяхното местоживеене. Така улесняваме достъпа до производството по несъстоятелност, защото окръжните съдилища са 28 в страната, а районните – 113.
Друга част от текстовете касаят ускоряване на производството на процедурата. Предлагаме споровете относно вземанията да се разглеждат от съда по несъстоятелността, в рамките на същото съдебно производство, като решението на съда може да бъде обжалвано пред въззивния съд.
Този подход не само ще ускори производството по несъстоятелност, но и ще намали натоварването на съдилищата, както и разноските на участниците в производството. С новите текстове предвиждаме да отпаднат част от възнагражденията за синдици и изискването за авансово внасяне на разноските от длъжника. В случаите, в които дейността на синдик се извършва от държавен съдебен изпълнител, ще се събира само държавна такса, от която длъжникът може да бъде освободен, когато е в тежко икономическо състояние. Това също са мерки за намаляване на разноските по производството.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук