58% от американците са вече недоволни от първите стъпки на новия президент Доналд Тръмп – според тях не е трябвало да помилва всички, които са осъдени за престъпления по време на щурма срещу Капитолия на САЩ на 6 януари 2021 г.
Около 47% обаче одобряват връщането му в Белия дом тази седмица, сочи най-новото социологическо проучване на Ройтерс/Ипсос, приключило вчера.
Допитването, проведено в първите два дни на седмицата след встъпването в длъжност на Тръмп, показва, че популярността му е по-висока, отколкото през по-голямата част от първия му мандат от 2017 г. до началото на 2021 г.
Президентът Тръмп помилва повечето от близо 1600 души, получили обвинения след присъединяването си към щурма, като същевременно прекрати изпълнението на присъдите на 14 лидери на бунта – и то часове след началото на втория си мандат, докато се провеждаше допитването.
Само 29% от анкетираните одобряват начина, по който Тръмп се справя и с въпроса за политизирането на съдебната система. Той обвинява своя предшественик Джо Байдън, че е наклонил везните на правосъдието чрез съдебни преследвания, целящи да му попречат да се върне на поста – обвинения, които демократът отхвърли. Тръмп също така каза, че може да използва правосъдната система, за да търси възмездие срещу политическите си съперници.
Анкетираните се отнасят по-благосклонно по отношение на подхода на Тръмп към други въпроси. Около 46% от участниците в допитването одобряват работата му по отношение на имиграцията – въпрос, който много американци биха искали да видят като като основен приоритет на новата администрация на САЩ.
Около 58% от анкетираните изразяват съгласие с твърдението, че САЩ трябва „драстично да намалят броя на имигрантите, които могат да поискат убежище на границата“ – сигнал, показващ явна подкрепа за първите действия на Тръмп в началото на мандата му за прекратяване на процедурата, позволяваща подаването на молби за убежище на границата на САЩ.
Тръмп обяви също така незаконната имиграция по границата между САЩ и Мексико за извънредна ситуация в страната и предприе стъпки за ограничаване даването на гражданство на деца, родени на американска територия.
Новият американски президент подписа няколко знакови указа в първия си ден – смени името на Мексиканския залив, подписа изпълнителна заповед, с която се опитва да сложи край на гражданството по рождение и извади САЩ от Световната здравна организация.
Във втория си ден новият американски президент отмени указанията от времето на бившия президент Джо Байдън, които ограничаваха федералните имиграционни арести в близост до така наречените чувствителни по естеството си места, включително училища, болници и църкви, предаде Ройтерс.
От 2011 г. насам на американските власти бе забранено да правят това, но администрацията на Байдън разшири обхвата на наредбата, ограничавайки още повече техните правомощия, отбелязва ДПА.