НС разглежда промените в Закона за защита на потребителите

0

Депутатите ще разгледат на първо четене промените в Закона за защита на потребителите, които създават механизъм за предявяване на колективни искове.

Законът за защита на потребителите е първа точка в дневния ред на депутатите. В него Комисията за защита на потребителите се посочва като национално звено за контакт в европейската система за бързо предупреждение за обмен на информация за предприетите коригиращи мерки за опасни продукти. 

Установяват се задължителни изисквания за изземването на опасни продукти и предоставяне на правна защита на потребителите в този случай. 

Регламентират се и санкциите – например за пускане на пазара на продукт, който не е придружен от указания и информация на български език. Глобата е до 1500 лв. за еднолични търговци и до 5000 за юридически лица. Глоби до 30 000 лв. ще има, ако не е изпълнено разпореждане или задължително предписание за предприемане на мерки за осигуряване на безопасност на продуктите.

Двама вицепремиери ще участват в парламентарния контрол. Атанас Зафиров ще отговаря за предприетите действия за намаляване броя на противообществените прояви, извършени от малолетни и непълнолетни, а сред въпросите към Гроздан Караджов е продажбата на имоти на „Холдинг БДЖ“ ЕАД.

Общо 10 министри ще участват в парламентарния контрол, като най-много въпроси – 18, има към министъра на регионалното развитие Иван Иванов.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук