Общинските камери и камерите на толсистемата вече ще могат да установяват превишена скорост. Това става, след като бяха приети на второ четене разпоредби от Закона за движение по пътищата, с чието разглеждане депутатите продължават тази пленарна седмица, предаде БТА.
Миналата седмица депутатите гласуваха максималната скорост за автомобили по магистралите да остане 140 км/ч, а на скоростен път – 120 км/ч.
С измененията се въвежда измерване и контрол на средната скорост по дадени пътни участъци. Според приетите разпоредби електронната система за събиране на пътни такси ще създава доклади и за секционен контрол на средната скорост.
За всяко установено превишаване на средната скорост за съответния контролиран участък от пътя автоматично ще се прилагат статични изображения във вид на снимков материал и/или динамични изображения – видеозаписи. Докладите заедно с приложените към тях статични изображения във вид на снимков материал и/или динамични изображения – видеозаписи, представляват доказателства за отразените в тях обстоятелства относно пътното превозно средство, неговия регистрационен номер, датата, часа, посоката на движение, установената средна скорост на движение в контролирания участък от пътя и местонахождението на техническите средства – част от системата, сочат приетите текстове.
Гласувано бе общините, в които са въведени в експлоатация автоматизирани технически средства или системи, да осъществяват автоматизиран обмен на данни с информационни системи на Министерството на вътрешните работи за извършване на административнонаказателна дейност от органите му.
От общините ще се предоставят всички необходими данни за пътното превозно средство, установеното нарушение, както и друга относима информация, необходима за осъществяване на административнонаказателната дейност.
Водач на моторно превозно средство или на състав от пътни превозни средства, който превиши разрешената максимална скорост в населено място с над 40 км/ч, вече ще се наказва освен с глоба от 600 лева и с два месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, реши ха още депутатите.
На водач, който превиши разрешената скорост извън населено място с над 50 км/ч, също ще се отнема шофьорската книжка за два месеца. Досега санкцията беше само глоба от 600 лева и по 50 лева за всеки следващи 5 км/ч превишаване на скоростта над 50 км/ч.
На водач, който превиши средната скорост за съответния контролиран участък от пътя, ще се налагат същите наказания, предвидени за превишаване на разрешената скорост в или извън населено място със съответни стойности.
При повторно превишаване на разрешената или на средната скорост с над 40 или над 50 км/ч наказанието е предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок три месеца. При системно нарушение, наказанието е съответната глоба в троен размер и отнемане на книжката за шест месеца.
От 10 на 30 лева се увеличава глобата, ако водачът не носи шофьорската си книжка и свидетелството за регистрация на автомобила, както и документа за сключената задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, дори ако на предното стъкло е поставен валиден стикер за сключена застраховка.
С глоба от 50 лева ще се наказва водач на електрическа тротинетка, който не носи каска. Сто лева ще е глобата за водач на тротинетка, който се движи в тъмната част на денонощието или се движи по пътища и улици, на които максимално разрешената скорост е над 50 км/ч, с изключение на улици с изградена велосипедна инфраструктура. Двеста лева е глобата за управление на електрическа тротинетка, която не е регистрирана, или се движи с повече от 25 км/ч, както и когато се превозват други лица.
Наказва се с глоба 500 лв. родител, настойник или попечител, който допуска използването на индивидуално електрическо превозно средство за движение по пътищата, отворени за обществено ползване, от ненавършило 16-годишна възраст дете, приеха още депутатите.
За нарушения на изискването за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ за електрическите тротинетки, ще се налагат наказания по чл. 638 от Кодекса за застраховането.
Депутатите приеха да се налага имуществена санкция в размер 3000 лв. на юридическо лице или едноличен търговец, когато провеждат допълнително обучение на водачи на моторни превозни средства без съответното разрешение или са нарушили установените с нормативен акт изисквания за състоянието на материалната база и изпълнението на учебните програми.
Депутатите приеха още длъжностни лица от МВР, изпълняващи служебните си задължения в униформено облекло, да могат да осъществяват контролните си функции по този закон и от необозначени служебни моторни превозни средства на Министерството на вътрешните работи за нарушения, с които се създава непосредствена опасност за движението.
Контролът от необозначени служебни моторни превозни средства може да се извършва и с автоматизирани технически средства и системи, предвиждат още приетите текстове.
„Сигналите за спиране, които се подават от движещи се необозначени служебни моторни превозни средства, са едновременно светлинен сигнал с проблясваща синя светлина, специален звуков сигнал или постоянно светещ или мигащ надпис „ПОЛИЦИЯ!“ и текст с указания към водача на български и английски език, или през високоговорителната уредба на моторното превозно средство“, е записано в приетите разпоредби.
Депутатите гласуваха още Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ да изготвя и внася в Народното събрание на всеки шест месеца доклад за състоянието на пътната безопасност в България.
По-рано парламентът прие редакционна поправка относно застраховката „Гражданска отговорност“ за електрическите тротинетки.
Миналата седмица депутатите приеха на второ четене изменения в Закона за движението по пътищата, според които електрическите тротинетки вече няма да могат да се движат по тъмно, трябва да имат регистрация и застраховка „Гражданска отговорност“. Днес депутатите продължиха второто четене на промените и се върнаха към вече приети текстове.
Водачът на индивидуално електрическо превозно средство е длъжен да има валидна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите по чл. 461, т. 1 от Кодекса за застраховането, записаха днес депутатите в Закона за движение по пътищата.
Предишният текст гласеше, че водачът на тротинетка трябва да има валидна застраховка „Гражданска отговорност“ за отговорността на застрахования за причинените от него вреди на трети лица.