Народното събрание ще гласува в петък по вота на недоверие към кабинета с министър-председател Росен Желязков за провал в политиката по околната среда и водите. Гласуването ще бъде точка първа от дневния ред на депутатите в последния работен ден за седмицата, стана ясно в началото на пленарния ден в четвъртък.
В сутрешния блок на БНТ депутатът от ПП Васил Пандов заяви, че партията ще го подкрепи. Народните представители на ПП-ДБ са 36. Още не знае как ще реагират коалиционните партньори на „Промяната“ от ДБ, макар че техни представители са заявявали, че до есента няма да подкрепят вотове на недоверие. Съпредседателят на ДБ Ивайло Мирчев бе гост в сутрешния блок на БТВ по същото време, когато Пандов бе в БНТ, но Мирчев не засегна темата за вота на недоверие.
Дебатите по вота на недоверие продължиха в близо четири часа.
Вотът е на тема „провал в екологичната политика на кабинета“, и бе иницииран от „Величие“ и подкрепен от „Възраждане“ и МЕЧ. Освен тези три партии депутатите на Доган от АПС също обявиха, че ще застанат зад искането на недоверие към кабинета. Сега към тях се присъединяват и ПП. Съдбата на правителството обаче не е застрашена, тъй като освен 102-мата народни представители на коалиционните партньори ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН, зад него застава и ДПС-НОВО НАЧАЛО. Трите партии в коалицията имат 102 гласа и с 29-те на ДПС-НОВО НАЧАЛО, разполагат с подкрепата на 131 народни представители.
За да мине един вот на недоверие за него трябва да гласуват поне 121 депутати.
Парламентът ще разгледа на първо четене и промени в Кодекса за застраховане, внесени от Министерския съвет, според приетата програма за работа на Народното събрание, предава БТА.
Част от предложенията за изменение са свързани със застраховката „Гражданска отговорност“. Въвежда се хармонизиран механизъм на ниво Европейски съюз за гарантиране вземанията на увредените лица в случай на неплатежоспособност на застраховател по задължителната застраховка на автомобилистите. Актуализират се размерите на минималните застрахователни суми по застраховката. Предлага се нова дефиниция за „превозно средство“ и се предвиждат изключения от задължението за застраховане.
В дневния ред е и второто гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. Част от тях са свързани с изискванията на европейски регламент по отношение на пруденциалното третиране на глобални системно значими институции, които са обект на стратегия за преструктуриране с множество входни точки, и методи за непряко записване на инструменти, приемливи за покриване на минималното изискване за собствен капитал и приемливи задължения. Посочва се, че въпросните изисквания е следвало да бъдат въведени в националното законодателство до 15 ноември 2023 г. На 25 юли 2024 г. е получено официално уведомително писмо от Европейската комисия за започване на процедура за нарушение срещу България за неуведомяване в срок на Европейската комисия (ЕК) за мерките за прилагането на Регламент (ЕС) 2022/2036.