Пенсионерите ще получат много по-малко от обещаното, дефицитът е 3% от БВП

0

Пенсионерите ще получат много по-малко увеличение, отколкото им беше обещано и отколкото им се полага по така нареченото Швейцарско правило. 

Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. 

Според Швейцарско правило от 1 юли пенсиите трябваше да бъдат вдигнати с между 8 и 9 процента. Толкова беше заложено и в предишния проектобюджет.

В новия  проектобюджет. обаче увеличението е орязано почти двойно и ще е само 5%.

Вместо Швейцарското правило, при което увеличението е 50% ръста на инфлацията и 50% ръста на осигурителния доход, кабинетът на ГЕРБ, в който социалният министър е от БСП, предлага ново правило – 80% ръста на инфлацията и само 20% ръста на средния осигурителен доход.

Швейцарското правило беше въведено преди 20 години с идеята индексацията на пенсиите да зависи от обективни критерии, а не от прищевките на политиците.

То не действаше само в първите години от управлението на ГЕРБ, когато 3 години поред пенсии не бяха индексирани, а Бойко Борисов обясняваше, че предишните управляващи са ги вдигнали толкова много, че за него не са останали пари. 

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави 3% от брутния вътрешен продукт на касова основа. 

Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството на финансите бяха публикувани новите разчети на държавната хазна.

За целия период целта е разходите да не превишават 40% от брутния вътрешен продукт.

В проектобюджета продължава да е залегнала инвестиционната програма за общините.

ДДС-то за ресторантьорите, хляба и брашното остава на 20-процентата възстановена ставка, след като заради ковид кризата имаше намалена – съответно 9 % за ресторантьорите и нула за хляба и брашното. 

От структурния план – новото изискване по европейските правила, което представлява и мотивите към законопроекта, се вижда, че целта е за постепенно намаляване на дефицита, като единствено през 2027-ма година ще се стигне до отклонение заради придобиването на военна техника.

За периода 2025 – 2028 недостигът по консолидираната фискална програма (държавен бюджет и бюджетите на Здравната каса и общественото осигуряване) ще се движи между 2,2 и 3 на сто от брутния вътрешен продукт.

Годишната инфлацията по европейската методология ще бъде 2,4 на сто през 2025 година, а след това ще варира около две на сто. 

Брутният вътрешен продукт ще расте с подобен темп.

За настоящата година – максималният размер на държавния дълг към края на 2025 г. не може да надвишава 59,8 млрд. лв, а новопоетите задължения – 16,9 млрд. лв.

С преходните и заключителни разпоредби се правят промени в данъчните закони.

Въвежда се нов акцизен календар, а при ДДС облагането – освен запазването на ставките при ресторантньорите, хляба и брашното на 20 %, се предлага връщането на задължителната регистрация при годишен оборот от 100 000 лева (50 000 евро), а не при 166 000 лева, както е сега.

По отношение на мерките за изсветляване на икономиката – целта е чрез лимитиране на възможността неполучени на бензиностанциите касови бележки да се използват за предоставяне на други субекти с цел издаване на фактури, по които да се приспада неправомерно данъчен кредит по ДДС, се очаква да доведе до допълнителни приходи от 200 млн. лв. през 2025 г.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук