В дневните ясли да могат да се отглеждат деца при полудневен или почасов режим предвиждат промени в Наредба №26 от 2008 г. за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях. Общественото обсъждане на документа приключи, предстои промените в него да станат факт.
Посочено е, че “почасовото и полудневно отглеждане на децата се осъществява заедно с децата в група за целодневно отглеждане, като в една група може да се включват не повече от 2 деца на почасов режим и 2 деца на полудневен режим над максималния брой деца. В големите градове яслените групи могат да достигат 20 деца.
Яслите могат да са постоянни и сезонни, пише в наредбата. Постоянните са дневни, седмични и смесени.
Предвидено е при почасов режим на отглеждане, при приемането на децата, както “и в края на всеки месец”, родителите да “предоставят информация за вида на режима на отглеждане за следващия календарен месец и да посочват конкретен часови интервал, в който детето ще посещава детската ясла”.
Директори коментираха, че и сега родители вземат децата си в обедните часове. Според тях въвеждането на почасови и полудневни бройки в групите ще даде възможност ранното вземане да е регламентирано и да се създаде необходимата организация за почасови занимания с децата.
Към момента има само частни почасови и полудневни ясли и градини. Услугата се предлага и от детски центрове, които обикновено заобикалят строгите регламентации за забавачките. Цените са различни, но за полудневните групи варират между 300 и 600 лева.
Другата съществена промяна е отпадането на медицинската бележка, когато детето е отсъствало повече от 10 дни.
Въвежда се ежедневна проверка на здравословното състояние на децата в яслата. При наличие на симптоми, детето не се допуска в яслената група. Посещението се възстановява при клинично оздравяване. По изключение е предвидено да се допуска прием на дете с клинични симптоми, когато на медицинска бележка, издадена след медицински преглед от общопрактикуващия лекар или лекар специалист, с която се удостоверява, че детето не е заразно болно и не представлява риск за здравето на останалите деца в групата.