Ще сезирам Конституционния съд заради безпрецедентното решение на председателя на Народното събрание Наталия Киселова.
Това заяви президентът Румен Радев в изявление за медиите преди да замине на визита в Япония.
Радев защити решението си да поиска референдум, на който да бъде поставен въпросът: „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“.
„Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите“, заяви президентът Румен Радев на летище „Васил Левски“ – София.
„В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото. Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите. Моята цел е ясна – всеки български гражданин да може да се произнесе за нашата готовност да приемем единната европейска валута през 2026 г. Най-сетне започнаха дебати за реалната ни готовност да приемем еврото, най-сетне господата Пеевски и Борисов чухме от тяхната уста думите „цени“ и „нужда от контрол“ – твърде късно и под натиск.“
Президентът напомни, че според данните на НСИ всеки трети българин е в риск от бедност:
„Пренебрегването на проблема, липсата на финансови буфери, на адекватни органи и навременни мерки от една страна и фактът, че всеки трети българин е в риск от бедност, а 1,3 млн. са под прага на бедност според НСИ генерира проблеми и рискове и ние не трябва да си затваряме очите за тях.“
„Предложих всенародно допитване за готовността ни като държава и като общество да приемем еврото през 2026 г – защото и ползите, и рисковете лягат върху хората и именно управляващите са тези, които трябва да ги информират откровено, да ги убедят и да потърсят тяхната подкрепа“, каза още държавният глава.
И продължи:
„За разлика от множеството народни представители, които загърбиха конституционния си дълг да представляват не само своите избиратели, а всички български граждани, аз ще продължа да представлявам всички български граждани, включително бедните, безгласните и несъгласните. Защото солидарността е по-важна от валутата.“
С тези думи Радев най-вероятно отговаря на онези 171 народни представители, които са подписали декларацията на министър-председателя Росен Желязков и управителя на БНБ Димитър Радев в подкрепа на въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. За това съобщи в четвъртък самият Желязков.
„Загубим ли солидарността, обществената тъкан бързо се разпада. Пътят към валутата не минава през трупа на демокрацията и закона. Той минава през урните. Затова ще продължа своите усилия българите да бъдат питани на национален референдум“, добави Румен Радев.
В началото на изложението си президентът Радев обърна внимание, че цените на стоките и услугите в една наскоро приела еврото страна (държавният глава визира Хърватия – бел. ред.) са нараснали значително и бързо няколко месеца преди приемането на единната европейска валута.
„И тук въпросът е може ли това да се случи и у нас? Искрено се надявам да не стане“, добави Радев. Според него тези хора, чийто стандарт и без това е изключително нисък, могат да го понижат още повече за кратко време – само няколко месеца.
Президентът добави, че е очаквал заедно с изпращането на искането за извънреден конвергентен доклад, да види и пакет от мерки, но такъв не е имало.
„Не видях такива мерки и месец по-късно при приемането на бюджета, а в началото на месец май излязоха и данните от МФ, че постъпленията за първото тримесечие в бюджета изостават с 20 процента. На фона на рекордни разходи, заеми и регионални дисбаланси. Затова и предложих всенародно допитване за готовността ни като държава и като общество да приемем еврото през 2026 година – защото и ползите, и рисковете лягат върху хората и именно управляващите са тези, които трябва да ги информират откровено, да ги убедят и да потърсят тяхната подкрепа. А ако не я получат ще имат една година да ги убедят. Но не със заклинания, а с реални действия“, каза още Радев.