Премиерът Димитър Главчев ще присъства утре на подписването на договор за инженеринг за изграждане на нови мощности в АЕЦ „Козлодуй“

0
сн. МС

Министър-председателят Димитър Главчев ще присъства на церемонията по подписване на договор за инженеринг за нови ядрени мощности на площадка №2 на АЕЦ „Козлодуй“, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет (МС). Събитието ще се състои в понеделник, 4 ноември, от 11:00 часа в Гранитна зала на Министерския съвет.

Договорът между АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД и консорциума „Уестингхаус – Ейч Ди и Си“ ДЗЗД ще бъде подписан от изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД Петьо Иванов, Елайъс Гедиън от „Уестингхаус Електрик къмпани“ и от името на „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ – от Йонг Джун Юн.

На церемонията се очаква да присъстват министрите на енергетиката Владимир Малинов, на околната среда и водите Петър Димитров, посланикът на САЩ в България Кенет Мертен, ръководителят на мисията на посолството на Република Корея в България Джи И Чо и други официални лица.

Подписването на договора е ключов етап от работата по реализация на проекта за изграждане на нова ядрена мощност в България. Съвместната работа на двете световни компании – „Уестингхаус“ и „Хюндай“, за предоставяне на интегрирана услуга в България ще гарантира изпълнението на проекта в предварително заложените срокове и бюджет, се посочва в съобщението.

От МС припомнят, че с решение на Народното събрание южнокорейската компания „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ бе избрана за провеждане на преговори за потенциален строител за инженеринг, строителство, доставка и въвеждане в експлоатация на Седми и Осми блок на АЕЦ „Козлодуй“ с технология АР 1000 на американската компания „Уестингхаус“.

Преди два дни служебният министър на енергетиката Владимир Малинов съобщи, че в понеделник се очаква да бъде подписан договорът за инженеринг за новите ядрени мощности в АЕЦ „Козлодуй“ с „Хюндай“ и „Уестингхаус“, който ще даде възможност в рамките на 12 месеца от подписването му да имаме три много важни етапа: точен график и фиксирана цена за реализацията на проекта, предвидимост на каква цена новите мощности ще произвеждат енергия и дали тя ще бъде изгодна и поносима за българското общество и за целия регион. Той добави, че предмет на договора с консорциума е да се направи и идейният проект, който да послужи за основание в рамките на тези 12 месеца компанията да кандидатства пред Министерството на регионалното развитие и благоустройство за издаване за разрешение за строеж за Седми блок на АЕЦ „Козлодуй“.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук