Привличането и задържането на чуждестранните работници – новата цел на японските компании

0
сн. АП

Докато Япония е изправена пред сериозен отлив на чуждестранни работници поради ниските заплати и други предизвикателства свързани със заетостта, някои компании насочват усилията си в посока на това да задържат своите служители, пише в свой репортаж японската осведомителна агенция Киодо.

Една такава компания е производителят и търговец на замразени храни „Ийт & Холдингс“ (Eat & Holdings Inc), която е сред нарастващия брой фирми, които разчитат на своите международни служители като предлагат допълнителни придобивки, за да ги задържат.

Предлагайки обзаведени жилища под наем, съдействие в изучаването на японски език и по-добри условия в своите заведения, „Ийт & Холдингс“ има за цел да гарантира, че нейните „ценни“ чуждестранни работници се чувстват „съвършено сигурни и удобно“, оставайки на работа възможно най-дълго.

„Правим всичко, за да се уверим, че помагаме на нашите работници, идващи извън Япония,  когато става дума за медицински или финансови проблеми или нещо подобно“, каза Нгуен Транг от Виетнам, който работи в отдела за човешки ресурси на компанията оператор на веригата за японски кнедли (гьоза) „Осака Ошо“. „Искаме винаги да сме на разположение, за да разрешим всеки проблем на ранен етап. Тяхното първо впечатление за нашата компания е много важно“, каза тя.

Транг е част от екип, подпомагащ над 370 чуждестранни работници в компанията, идващи от седем държави. Те включват стажанти и притежатели на виза за квалифицирани работници, въведена от Япония през 2019 г., която им позволява да работят в определени отрасли без предварително обучение.

„Осака Ошо“ предлага щедри финансови надбавки, включително месечна стипендия за работници, които преминат изпит по японски език, значителна подкрепа за наеми на жилища и покриване на разходи за храна, за да помогне за компенсиране на нарастващите разходи за живот на фона на нарастващата инфлацията.

Компанията също така набляга на мотивирането на чуждестранните работници да подобрят уменията си и да положат изпитите за виза за квалифицирани работници „Номер 1“ (Specified Skilled Worker No. 1), която позволява пребиваване до пет години. Освен това насърчава преминаването към виза „Номер 2“, която предлага неограничено подновяване, отваря пътя към постоянно пребиваване и позволява на работниците да водят своите съпрузи и деца в Япония.

Усилията на компанията се отплатиха, като 16 от 18 кандидати издържаха успешно изпитите през октомври 2024 г., което им спечели виза „Номер 2“ в индустрията за производство на храни и напитки.

Сред тях е 32-годишна служителка от Виетнам в завода на компанията в Итакура, префектура Гунма, която поиска да бъде идентифицирана с фамилията си Нгуен. Тя призна предизвикателствата на ученето, но изрази желанието си да „допринася за компанията възможно най-дълго“. „Всички ми подадоха ръка, откакто се присъединих“, казва тя.

Нгуен идва в Япония като стажант през 2016 г., след като завършва университет във Виетнам, стремейки се да научи повече за японската култура. Тя работи в друга хранителна компания в продължение на три години, преди да се присъедини към „Ийт & Холдингс“, привлечена от по-високите заплати и добрата репутация, за които е чувала от свои сънародници.

След като издържа изпита през октомври, Нгуен, която пътува до и от фабриката с мотоциклета си, казва, че сега е мотивирана да поеме нови предизвикателства. „Сега уча за ниво N1 за владеене на японски език“, каза Нгуен, имайки предвид най-трудното ниво на стандартизирания изпит за владеене на език.

Тъй като Япония е изправена пред остър недостиг на работна ръка, през юни 2024 г. беше прието законодателство за замяна на спорната програма за чуждестранни стажанти с нова система до 2027 г. Новата система изрично има за цел да насърчава и дава подкрепа на чуждестранни таланти.

Действащата до миналата година схема за стажанти от други страни беше изправена пред широка критика заради тежки условия на труд и нарушения на човешките права, като много работодатели бяха обвинени, че използват системата, за да осигурят евтина работна ръка.

Очаква се участниците в новата програма да придобият необходимите умения за преминаване към определената програма за квалифицирани работници в рамките на три години. Те също ще имат право да прехвърлят работа след една или две години на първоначалното си работно място.

Сферите, отговарящи на условията за работа по определената виза за квалифицирани работници, бяха разширени до 16 през март 2024 г., включително автомобилен и железопътен транспорт и горски и дървен сектор.

Япония планира да приеме до 820 000 чуждестранни граждани със своята виза за квалифицирани работници през следващите пет фискални години, започнали през април 2024 г. – повече от двойно от първоначално предвидения брой за петте години до фискалната 2023 г.

Тъй като все повече компании се стремят да наемат чуждестранни работници, Мотоки Юзуриха, президент на Минави Глобъл  (Mynavi Global Corp.) – регистрирана организация за подкрепа, подпомагаща над 4000 определени квалифицирани работници в повече от 690 компании – подчерта, че работодателите трябва да останат бдителни относно тенденциите и факторите, които биха могли да обезсърчат работниците да останат на работа.

„Нашето проучване установи, че причините, поради които квалифицирани чуждестранни работници напускат работа, се различават в зависимост от индустриалния сектор, националността, а също и за периода на работа в компанията“, каза Юзуриха.

Национално проучване, проведено от базираната в Токио фирма за период от една година до юни 2024 г., обхващащо три сектора и 350 квалифицирани чуждестранни работници, които са напуснали работата си, разкри, че „недоволството от заплатите“ е основната причина за напускане сред респондентите във Виетнам.

Въпреки това сред респондентите от Индонезия и Мианмар „човешките взаимоотношения“ са основният фактор, като проблемите с комуникацията с японските служители, а не с техните сънародници или работници от други страни, засягат особено желанието им да продължат да работят, показва проучването.

Проучването също така разкрива, че процентът на респондентите, които напускат работа след 10 до 12 месеца в дадена компания, е най-висок – 25,4 процента, но спада рязко до 12,6 процента след една година прекарана в дадена компания.

„Резултатът предполага, че ако компаниите успеят да задържат работници за 12 месеца, те вероятно ще останат на работа“, каза Юзуриха, подчертавайки важността на предоставянето на необходимата подкрепа на чуждестранните работници, особено в ранните етапи след набирането. 

Експертът очерта и по-дългосрочни предизвикателства около квалифицираните чуждестранни работници, тъй като те също изтъкват проблеми свързани с „бременност или семейни проблеми у дома“ като причини за напускане на работата си.

„Семейните причини са основна причина за напускане, но са въпроси, които не могат лесно да бъдат решени само със собствените усилия на фирмата. Това е по-скоро дневен ред, в който може да се наложи локалните власти също да се включат, като например чрез предоставяне на адекватно образование или помощ за гледане на деца на чужденци“, каза Юзуриха.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук