България ще продължи да подкрепя всички усилия за задълбочаване на сътрудничеството между Европейския съюз (ЕС) и Социалистическа република Виетнам. Това каза държавният глава Румен Радев на съвместен брифинг с президента на Виетнам Лъонг Къонг, след като двамата проведоха среща по-рано днес. Румен Радев е на официално посещение във Виетнам.
Румен Радев покани Лъонг Къонг при първа възможност да посети България и го поздрави за скорошното му избиране като президент.
В присъствието на двамата президенти бяха представи три документа, подписани днес между България и Виетнам – Споразумение за сътрудничество в областта на образованието за периода от 2025-2028 г. между правителствата на двете страни; Меморандум за сътрудничество между Виетнамската-търговско промишлена федерация и българската Търговско-промишлена палата и Меморандум за сътрудничество между Народния комитет на град Кън Тхъ и град Русе.
За нас Виетнам не е просто изключително важен партньор в региона на Югоизточна Азия, нашите страни са свързани от исторически традиции на дългогодишно и искрено приятелство, взаимно уважение и доверие, каза Румен Радев. Искам да поздравя държавното ръководство на Виетнам и виетнамския народ за ефективните реформи и впечатляващото социално-икономическо развитие през последните години. Едно развитие, белязано от всеобхватна модернизация и висок и устойчив икономически ръст, коментира президентът.
Моето официално посещение, което е в навечерието на отбелязването на 75 години от установяването на дипломатически отношения между двете страни, е израз на нашата обща решимост за придаване на нова динамика в нашите отношения и издигането им на нивото на стратегическо партньорство, посочи Радев.
Съвместната декларация, която днес приемаме, е израз на общата ни политическа воля за нов етап в нашите отношения, каза държавният глава. С президента Лъонг Къонг направихме преглед на двустранните отношения и заставаме зад убеждението, че нашето търговско-икономическо сътрудничество следва да се задълбочава и да се диверсифицира така, че да съответства на нивото на регулярния диалог на най-високо политическо ниво. Набелязахме конкретни и важни стъпки за продължаване на това сътрудничество в области от взаимен интерес. С основен фокус върху инвестициите, енергетиката, информационните технологии, науката и образованието, отбраната, културата, спорта, земеделието, екологията и много други области, обясни Румен Радев.
Пред президента на Виетнам изтъкнах значимия принос на виетнамските граждани, които преди години учиха и работиха в България. Над 30 000 души, 5000 от които получиха своите дипломи за висше образование именно в България, каза Радев. Тази сериозна общност е важен фактор за по-нататъшно развитие на нашите отношения и естествен мост между нашите народи. Един мост, който трябва да продължаваме да укрепваме, добави президентът. По думите му особено важно в това направление е нашето сътрудничество в сферата на образованието и науката.
България е първата страна в Югоизточна Европа, в която се изучава и популяризира виетнамския език и култура, отбеляза Радев. След 40-годишно прекъсване възстановяваме и обучението на виетнамски военни летци в България, посочи президентът.
Отделяме голямо внимание за стимулиране на връзките в областта на туризма, каза Румен Радев и добави, че с виетнамския му колега са обменили мнение по важни теми от международния дневен ред.
Във Виетнам президентът е придружаван от представители на българския бизнес от сферите на информационните и високите технологии, отбраната, автомобилния и транспортния сектор, инженерния отрасъл и др. В ръководената от него делегация са министрите от служебното правителство: на образованието и науката Галин Цоков, на иновациите и растежа Росен Карадимов и на туризма Евтим Милошев, както и кметове на български общини. Президентът е придружаван и от съпругата си Десислава Радева.