Радев внася предложението си за провеждане на референдум за еврото

0

Президентът Румен Радев ще внесе официално предложението си за провеждане на референдум за еврото – политическите сили, които са несъгласни с президентското предложение, готвят бързото му отхвърляне.

От управляващото мнозинство – двама от тримата партньори се обявиха за еврото и срещу общественото допитване. В парламента пет партии са против референдума на Радев: ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС- НОВО НАЧАЛО, БСП-ОЛ, АПС,

Очаква се след обсъждане във водещите парламентарни комисии – правната и бюджетната, депутатите да се произнесат в пленарната зала за това дали да се проведе предложеното национално допитване. 

В петък, 9-и май, на Деня на Европа, по-малко от месец преди да се оповестят конвергентните доклади за готовността на България да се присъедини към еврозоната от началото на следващата година, държавният глава обяви намерението си да поиска референдум. Аргументира го с разделението по темата не само между политическите партии, но и с това сред експертите и гражданите.

„Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля“.

Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ и от ПП – ДБ. 

Министерският съвет защити приемането на еврото в България 
Бойко Борисов призова парламентарните групи да потвърдят европейският път на България, разтревожен и от реакции на европартньорите на страната ни: 

„Те са изключително разтревожени от това. Колегите и от ПП-ДБ, от „ДПС – Ново начало“, от „ДПС-ДПС“ и партиите от коалицията да бъдем единни. Процесът е завършен. Само след месец ние ще имаме положителен конвергентен доклад. И да предупредя, че ако това се допусне и отидем към референдум, може да забравите за еврозоната“. 

Най-важно е напрежението в България. Нашите управляващи трябва да отстоят преди всичко интересите на своите граждани и тогава вече говорим за навън“, отговори президентът. 

Народното събрание да излезе с декларация и да потвърди желанието за членство в еврозоната ще поискат от ПП-ДП. 

„Безотговорно действие на президента. Той, на практика, на финалната права да се опита да саботира приемането на България в еврозоната“, посочи Божидар Божанов от ПП-ДБ.

„Учудващо е хората, които се пишат за най-големи демократи, да се обявят срещу демокрацията“, отговори Румен Радев. 

Председателя на парламента Наталия Киселова определя темата за референдума като спорна:

„Когато бъде внесено предложението се надявам да бъде добре мотивирано, за да може да се обоснове какви са аргументите на президента, тъй като вече има две решения на Конституционния съд“. 

Против референдума се обяви лидерът на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски, определяйки го като несъстоятелен.

БСП – „Обединена левица“ също обяви, че няма да подкрепи предложението на президента Румен Радев за провеждането на референдум за въвеждането на еврото. 


ДПС на Ахмед Доган декларират, че подкрепят европейският път на България.

Макар и в управляващата коалиция, от ИТН ще гладуват „ЗА“ референдума, но не защото са против въвеждането на европейската валута а защото подкрепят допитванията до народа. 

„ЗА“ ще гласуват и от „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“.

Също днес Крум Зарков – секретар по правните въпроси на държавният глава ще подаде оставка в знак на несъгласие с поисканото допитване до народа. Той го определя като конституционно недопустим въпрос, с който не може да се съгласи.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук