Съгласни ли сте България да приеме еврото през 2026 година?
С такъв въпрос президентът Румен Радев внася в парламента референдум за приемане на европейската валута.
Това стана с извънредно обръщение на държавния глава към народа и Народното събрание навръх 9 май, Деня на Европа.
България като пълноправен член на ЕС е изправена пред стратегическо решение – въвеждане на единната европейска валута.
„След по-малко от месец ще бъде обявен извънредният доклад за готовността на България за Еврозоната. Българският народ няма консенсус за това. Противоречиви са мненията и на експертите. Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация на управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на икономиката внасят недоверие в процеса на въвеждане на еврото“, изтъкна Радев.
„Това, което най-много липсва обаче, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземането на едно толкова важно решение. Институции с критично ниско доверие вземат стратегическо решение за бъдещето ни“, посочи държавният глава и подчерта, че всеки български гражданин има правото да се произнесе по този въпрос.
В българското общество няма консенсус за нашата готовност, нито за датата на приемане, подчерта президентът.
Референдумът ще е оздравителен за българската демокрация и ще даде да се чуят всички аргументи „за“ и „против“.
Всенародното допитване ще върне към урните хиляди българи.
Референдумът ще допринесе за изработването на национален консенсус по темата с еврото и ще предотврати всички решения, взети без подкрепата на мнозинството“, подчерта той.
И в други държави членки са провеждали допитване за въвеждане за еврото“, изтъкна Радев.
Ето и пълното изявление на Румен Радев:
„Днес отбелязваме Деня на Европа, в чийто фундамент са заложени демокрацията и свободната воля на гражданите. България, като пълноправен член на ЕС, е изправена пред стратегическо решение – въвеждането на единната европейска валута.
След по-малко от месец ще бъде обявен извънредният доклад за готовността на България за еврозоната.
В българското общество няма консенсус за нашата готовност, нито за датата на приемане. Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа и липсата на ясни действия у управляващите внасят напрежение около процесите при въвеждането на еврото. Това, което най-много липсва е зачитането на базовите принципи на демокрацията.
Като президент съм убеден, че въвеждането на европейската единна валута трябва да стане с консенсус. Всеки български гражданин има право да се произнесе за своите пари и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за национален референдум с въпрос: „Съгласни ли сте България да приеме еврото през 2026 година?“