Президентът Румен Радев излезе с нови критики към властта по темата „Лукойл“.
Във фейсбук държавният глава коментира приетите промени в Закона за административното регулиране на икономическите дейности и назначаването особен търговски управител в рафинерията в Бургас.
През последните седмици упорито се насаждат страхове и усещане за спешност, покрай които се прокараха светкавично законови промени, отменящи съществуващите защитни мерки относно особения управител за „Лукойл“.
По думите му оправданията на управляващите, че чакат обнародването на приетите от тях промени в Закона са несъстоятелни.
Според държавния глава, „ако истинската цел е да не се допусне прекъсване в работата на рафинерията, криза с горивата и повишаване на цените, трябваше досега да са назначили ОТУ (особен търговски управител) и да са поели оперативното ръководство на посочените дейности – веднага след обявените санкции на 23 октомври т.г.“.
Радев изтъква, че управляващите имали пълното законово основание да го направят, понеже „институтът на ОТУ е уреден с приет още през 2023 г. закон, в който са предвидени и редица гаранции срещу евентуални злоупотреби и произвол, приети и в други европейски държави със сходен казус с цел минимизиране на риска от бъдещи финансови искове към държавата“, уточнява държавният глава.
„През последните седмици упорито се насаждат страхове и усещане за спешност, покрай които се прокараха светкавично законови промени, отменящи съществуващите защитни мерки“, изтъква още той и пита дали това не е истинската цел на законовите промени и кой има интерес от това.
Преди дни премиерът Росен Желязков обяви, че вече са обсъдени имена за особен управител на „Лукойл“.
„Така както е предвидено в закона – ще е физическо лице или лица, които ще се изберат след проверка. Винаги има конкретни имена. Ще ги обявим, след като законът влезе в сила“, посочи той.
Министър – председателят тогава коментира, че мерките за охрана на обектите на „Лукойл“ се взимат превантивно заради инциденти в рафинерии в Европа, собственост на руската компания.
Очаква се обнародването в „Държавен вестник“ на законовите промени, които въвеждат фигурата на особен управител.











