Европейската комисия под председателството на Урсула фон дер Лайен е изправена пред решаващо изпитание. Комисията трябва да се изправи пред вот на недоверие в Европейския парламент.
Според информация на BILD, председателят на Парламента Роберта Мецола е информирала лидерите на парламентарните групи за предстоящото гласуване. Ако Парламентът оттегли доверието си в Комисията, целият орган ще трябва да подаде оставка, което ще причини политическо земетресение в Брюксел.
Преди това беше проверено дали вотът на недоверие, иницииран от десен румънски депутат, ще бъде подкрепен от поне една десета от 720-те евродепутати, както се изисква от правилата.
Двустраничният текст обвинява Комисията, наред с други неща, в липса на прозрачност и лошо управление по отношение на политиката ѝ относно коронавируса.
Неизбежен ли е провалът?
Подкрепата на поне 72 евродепутати означава, че предложението ще трябва да бъде обсъдено и гласувано по време на парламентарната сесия следващата седмица.
Ако бъде прието, Европейската комисия ще трябва да подаде оставка.
Подобен сценарий обаче се счита за малко вероятен, тъй като би изисквал мнозинство от две трети от подадените гласове и мнозинство от евродепутатите. Това би било поне 361 гласа или дори 480 гласа, ако всички евродепутати присъстват и гласуват. На изборите през ноември миналата година Комисията на Урсула фон дер Лайен получи 370 от 688 подадени гласа.
За германския политик от ХДС, който принадлежи към европейското партийно семейство ЕНП, натискът от десния лагер е изпитание за сила въпреки ниските шансове за успех.
Причината за това е, че 66-годишната Урсула фон дер Лайен напоследък предизвика недоволство с някои политически инициативи, дори сред депутати, които всъщност са благосклонни към нея, например планирането на програма за отпускане на многомилиардни заеми за инвестиции в отбраната като спешна мярка без участието на парламент.