Румен Радев: Надявам се преговорите за мир между Русия и Украйна да се ускорят

0

Военните конфликти около нашия район изведоха постигането и гарантирането на сигурност като приоритет. Но не трябва да забравяме, че фокусът върху свързаност и конкурентноспособност са не по-малко важни за ЕС, колкото превъоръжаването на целия континент. 

Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти. Държавният глава е в Полша за участието на форума „Три морета“.

„Само икономически силен и социално стабилен ЕС може да преодолее предизвикателствата и да гарантира своята сигурност“, продължи той. 

Попитан дали смята, че преговорите за мир ще се ускорят във връзка с обявеното от Путин временно спиране на огъня, Радев отговори: 

„Надявам се преговорите за мир да се ускорят. И не само – надявам се по-скоро да видим реална визия на Европа за постигане на мир, а не на продължаване на войната.“

Радев отговори и на въпроси, квързани с отношенията ни с Република Северна Македония.

„Готови сме да помагаме на Република Северна Македония по пътя на европейската интеграция и го правим, но очакваме тези стъпки от европейския консенсус, със съгласието на всички 27 държави и самата Република Северна Македония, да бъдат спазени“, каза президентът.

Радев уточни, че темата за евроинтеграцията на югозападната ни съседка е била обсъждана на срещата между него и председателя на Европейския съвет Антонио Коща. 

„Мога да кажа, че това беше една от основните теми. Не забравяйте, че когато Антонио Коща беше премиер на Португалия, тогава тя председателстваше Съвета на Европейския съюз. Той имаше няколко срещи с мен и множество разговори по телефона, с обещание ние наистина да направим така, че да се даде зелена светлина на Република Северна Македония. Това не стана. Тогава аз представлявах България в Европейския съвет. Докато не постигнахме решение, което вече се получи по време на френското председателство, с една реалистична преговорна рамка, която да защитава българския интерес и да дава и перспектива на Република Северна Македония. Така че, да, това беше една от основните теми“, продължи държавният глава. 

На въпрос повдигана ли е тема за евентуални отстъпки от българска страна, президентът подчерта: „Ние изобщо не говорим за отстъпки. Такава дума в моя речник, спрямо Република Северна Македония, не съществува. Аз разбирам напълно председателят на Европейския съвет, защото той иска интеграцията на Западните Балкани да бъде ускорена. Особено на фона на геополитическите сътресения. От друга страна, това, което той получава от мен като много ясна позиция, този процес на интеграция трябва да бъде устойчив и необратим. Да се основава на зачитане на основните демократични принципи на Европейския съюз и на Копенхагенските критерии за членство. Република Северна Македония има ясни задължения, описани в преговорната рамка и протоколите към нея. Те просто трябва да бъдат изпълнени“. 

Аз очаквам ръководството на Република Северна Македония да прояви държавническо мислене, да изпълни най-сетне първите условия – приемане на промяна в конституцията, така че да се отвори вратата за преговори“, каза президентът. 

„Очаквам проблемите вътре в Република Северна Македония с върховенството на правото, борбата с корупцията и с необходимите реформи, да не се прикриват под маската, че видите ли, България пречи. Не, България не пречи, тя е готова да помага. РСП просто трябва да предприеме необходимите реформи“, допълни още държавният глава.

Румен Радев подчерта, че по време на българското председателство на инициативата в София страната ни е предложила създаването на иновационен фонд, който да ускори сътрудничеството в науката, научните изследвания, иновациите. „Сега виждаме колко е било далновидно това наше предложение, на фона на надпреварата в изкуствения интелект и не само. Постигането на по-добро и равномерно разпределение на научните и изследователски центрове между Западни и Източна Европа е залог за по-голям инвестиционен интерес и ускоряване на икономическото и социално сближаване“, каза президентът. 

„За тези десет години инициативата „Три морета“ успя да обедини 13 държави членки на Европейския съюз с обща идея за засилване на социално-икономическото развитие, чрез преодоляването на изоставането в инфраструктурната свързаност – енергийна, транспортна и дигитална. Целесъобразността на тази инициатива се доказа особено по време на последните кризи – Ковид 19, енергийната криза, войната в Украйна. Видя се, че наистина ние имаме нужда от надеждна свързаност“, каза президентът. 

Държавният глава подчерта, че страната ни е успяла да постигне значителен икономически ефект от участието си в тази инициатива и да привлече инвестиции за около 200 млн. евро, давайки за пример модернизацията на пристанище Бургас и инвестициите във ВЕИ мощности. Според Румен Радев предложението на страната ни Гърция да се присъедини към инициативата също е засилило нашата роля и ще донесе допълнителни ползи.

Президентът посочи и друга българска инициатива – създаването на иновационен фонд.

Инициативата „Три морета“ е платформа за сътрудничество между няколко държави, разположени между Адриатическо, Балтийско и Черно море, включително България. Нейната цел е да укрепи сближаването на Европейския съюз чрез засилване на инфраструктурното, енергийното и икономическото сътрудничество между страните от Централна Европа. 

Десетата годишнина на срещата на върха „Три морета“ се провежда във Варшава от 28 до 29 април с участието на делегации на високо равнище от над 20 държави.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук