Украинският президент Володимир Зеленски очерта възможен сценарий за края на войната: Членството на страната му в НАТО е възможно и без окупираните от Русия територии в Източна Украйна, увери той.
Украинският президент назова условията за възможен край на войната на Русия срещу Украйна, пише Deutsche Welle. От разговор за популярния в САЩ подкаст на Лекс Фридман става ясно, че Зеленски вече прави косвено разграничение между котролираните от Киев украински територии и петте области в Източна Украйна, частично или изцяло окупирани от Русия – Луганск, Донецк, Запорожие, Херсон и Крим.
„За нас тези области си остават украински“, увери президентът и увери, че Украйна може да се присъедини към НАТО и само с частта си, която е под контрола на Киев, посочва АРД.
Членството в НАТО като гаранция за сигурност
За да се постигне мир, Украйна ще трябва да получи силни оръжейни пакети от САЩ и ЕС в допълнение към членството в НАТО – като допълнителна гаранция за сигурност. „Защото без гаранции за сигурност Путин ще се върне“, каза Зеленски.
А за да се затвърди още повече евентуалният мир или прекратяването на огъня, ще са необходими допълнителни санкции срещу Русия, за да се попречи на Путин да продължи да пълни военната си каса с приходи от продажбата на петрол и природен газ, допълва АРД казаното от украинския президент.
Тръмп трябва да убеди Путин да приеме примирие
В интервюто Зеленски отново изрази мнението си, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп може да изиграе решаваща рола за изхода на войната. Тръмп трябва да убеди руския президент да се съгласи на прекратяване на огъня, смята Зеленски: „Ние с Тръмп ще стигнем до споразумение и (…) ще предложим силни гаранции за сигурност заедно с Европа, а след това ще можем да говорим с руснаците“, каза той и добави, че водещи трябва да бъдат двамата с Тръмп, а Европа ще подкрепи позицията на Украйна“.
Мир „в рамките на 24 часа“?
Мандатът на Тръмп започва на 20 януари. По време на предизборната си кампания той обяви, че ще възстанови мира в Украйна „в рамките на 24 часа“ след като встъпи в длъжност. В Украйна това беше посрещнато със скептицизъм: правителството в Киев се опасява, че може да бъде принудено да сключи неизгодно за страната споразумение.