Канадският премиер в оставка Джъстин Трюдо разкри в неделя, че на шега е предложил на новоизбрания президент Доналд Тръмп да размени Върмонт или Калифорния, за да стане Канада 51-вият щат.
Тръмп се е насочил към редица чуждестранни цели, които според него САЩ трябва да придобият, за да се обогатят: Гренландия, която е автономна територия на Дания, Панамския канал и Канада, която според него ще бъде 51-вият щат на Америка.
Канадските лидери отхвърлиха идеята, но това не попречи на Тръмп да настоява за идеята, цитирайки аргумента, че САЩ субсидират Канада „в размер на 100 000 000 долара годишно“, което той настоя, че „няма смисъл“ и че „ много канадци искат Канада да стане 51-вият щат.“
„Те ще спестят значително от данъци и военна защита. Мисля, че това е страхотна идея. 51-ви щат!!!“, написа той в публикация на Truth Social през декември.
Трюдо обърна внимание на въпроса по време на изява в Inside на MSNBC с Джен Псаки, като каза на бившия прессекретар на Белия дом Джен Псаки, че наскоро е имал широкообхватен разговор с Тръмп в Мар-а-Лаго през ноември.
„Това всъщност се появи в един момент и започнахме да разсъждаваме отново и отново относно ситуация“, каза Трюдо. „Когато предложих, че мога да разменя определени части от Канада за Върмонт или Калифорния, той веднага реши, че вече не е толкова смешно, и преминахме към различен разговор.“
Трюдо каза също така, че разговорът му с новоизбрания президент е обхванал и опасения относно нелегалната имиграция и фентанила, който минава през Канада и Мексико, преди да стигне до САЩ, и е една от основните причини Тръмп да предложи прилагането на мито от 25 процента и за двете страни.
„Не е изневиделица, че той прави това, но моят фокус трябва да бъде не върху нещото, за което той говори, но което никога няма да се случи, а повече върху това, което може да се случи. Ако той реши да въведе тарифи, които повишават цената на почти всичко за американските граждани, тогава на всичкото отгоре ще трябва да имаме силен отговор на това“, каза премиерът в оставка.
Поддръжниците на Тръмп често твърдят, че новоизбраният президент отправя този вид заплахи само като средство да принуди страните да седнат на масата за преговори и да изясни целите си.