Министърът на външните работи на Украйна Андрий Сибига днес съобщи, че е информирал много от европейските си партньори за „решаващите“ преговори със САЩ, по време на които Киев се съгласи за 30-дневно прекратяване на огъня, предаде Ройтерс.
След продължила повече от осем часа среща в Саудитска Арабия между представителите на Украйна и САЩ, Вашингтон възобнови военната помощ и споделянето на разузнавателна информация с Киев.
Сибига, който взе участие в преговорите в саудитския град Джеда, след това каза, че е говорил с няколко от европейските си колеги, включително британския външен министър Дейвид Лами и върховната представителка на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас „за изхода от решаващата среща“.
Украинският външен министър съобщи, че е настоял пред американските представители, че европейските партньори на Украйна трябва да участват в мирните преговори.
Днес Сибига ще бъде на посещение във Варшава, където ще разговаря с полския си колега Радослав Шикорски, съобщи в изявление полското Министерство на външните работи.
Междувременно италианската министър-председателка Джорджа Мелони снощи приветства резултата от преговорите между САЩ и Украйна.
„Италия напълно подкрепя усилията на САЩ, под ръководството на президента (Доналд) Тръмп за постигане на справедлив мир, който ще гарантира дългосрочната сигурност на Украйна. Решението сега принадлежи на Русия“, заяви Мелони в изявление.
Влиятелният руски депутат Константин Косачев обаче заяви, че всяко споразумение за мир трябва да бъде по условията на Москва.
„Русия напредва (в Украйна)“, каза Косачев, който е председател на комисията по международни въпроси към Съвета на федерацията (горната камара на руския парламент), в публикация в приложението „Телеграм“.
„Всякакви споразумения – с цялото разбиране за необходимостта от компромис – (трябва да са) по нашите условия, а не по американските. И това… е разбиране, че истинските споразумения все още се пишат там, на фронта, което трябва да бъде разбрано във Вашингтон“, подчерта той.