Централната избирателна комисия определи правилата и условията, по които да се извърши довереното изграждане на изходния код за машините за гласуване на предстоящия парламентарен вот. Генерирането на „изходен код“ е задължително условие, за да се гласува с устройства и е разписано в Изборния кодекс.
При процедурата право да присъстват имат представители на партиите, коалициите и инициативните комитети, които са регистрирани за участие, представители на Българската академия на науките, на неправителствени организации регистрирали наблюдатели в поне два от последните четири проведени избора, както и експерти, определени от ЦИК.
Със свое решение ЦИК ще определи часът и мястото когато ще се проведе процедурата по доверено изграждане на изходния код за машините за гласуване, а министерството на електронното управление осигурява така наречената защитена среда – това е обособено помещение под постоянно видеонаблюдение и видеозаснемане, с контролиран достъп и в изолация от интернет свързаност.
Специално определени членове на ЦИК ще генерират частни ключове, с които се заключва софтуера, за да не бъде манипулиран. Те се генерират по начин, който гарантира, че частният ключ няма да стане известен на друга страна в процеса на довереното изграждане, включително и на екипа по довереното изграждане.
В тази част от процеса по доверено изграждане е забранено да се заснема и записва въвеждането на паролите от упълномощените членове на ЦИК. Хардуерната платформа, на която се генерират те, както и изходния код ще се съхранява в Централната избирателна комисия на място, непозволяващо нерегламентиран достъп.
Следва и процедурата по валидация и визуализиране на системният хеш код на софтуера, който се обявява публично от ЦИК. Този код фигурира на всяка разпечатана от машина бюлетина и гарантира, че софтуера не е манипулиран. Секционните избирателни комисии са длъжни при стартирането на машината да направят проверка дали тя отпечатва бюлетина с генерирания хеш код в процедурата по доверено изграждане.