Политически са причините за отлагането на влизането на България в еврозоната. Това е позицията на управителя на Българската народна банка Димитър Радев, която той изрази в новия документален филм на БНТ на журналистката Надя Обретенова „Пътят на парите“.
“БНБ има конкретни политики, които преследва и въвежда по отношение на това да следи банковото кредитиране. Само преди месец управителят на БНБ огласи политики, които следят кредитирането да бъде умерено“ каза в студиото на „Денят започва“ Надя Обретенова.
Тя отбеляза, че нещо много съществено в дебата за присъединяване към еврозоната е политическата стабилност, така че да имаме единна посока, единна цел и всички правителства да следват тази посока.
“Влизането в еврозоната ще направи България по-голям бенефициент, отколкото досега. Тоест, очевидно, когато участваш в един такъв съюз и в неговите различни механизми, имаш някакви ангажименти. Но това, което плащаш като ангажименти е много по-малко от това, което получаваш“, каза Димитър Радев.
Той отбеляза, че влизането на Хърватия в еврозоната „донесе автоматично две степени увеличение на кредитния рейтинг и това се измерва с много пари. Преди Хърватия да влезе в еврозоната, България беше с по-добър кредитен рейтинг, докато сега сме с по-нисък“.
Управителят на БНБ припомни, че до 2019 г. България и Хърватия се движеха заедно, но през 2020 г. пътищата се разделиха.
“Това стана в деня, в който беше обявено решението за влизане на Хърватия в еврозоната, докато в България започна политическата криза в България. Това, което липсва у нас, е подходящата политическа рамка, за да се задвижи този процес. Не става въпрос за технически процес, а за политическо решение. Важното в този процес е това, за което сравнително малко се говори – ясна идея за посока и принадлежност на страната. Иначе в чисто практически план промените няма да бъдат толкова драматични, колкото някои хора се опитват да ги представят. Хората дори няма да ги почувстват“, коментира още управителят на БНБ.