Eксперти по водоснабдяване алармираха за негативните ефекти от сушата. Според тях през последните 4 години пролетните валежи са значително под нормата, а през юни достигат едва 30% от обичайните стойности.
Към 1 юли язовирите са пълни средно 63%, а загубите на вода по остарялата ВиК мрежа надхвърлят 50%.
„Сахарският климат настъпва към нас. Това е тенденцията“, каза проф. Емил Гачев – ръководител на секция „Води“ към Института за изследване на климата, атмосферата и водите при Българската академия на науките.
Към днешна дата 60 от 256 общини са на воден режим. 91 500 от 6 милиона и половина жители са без постоянен достъп до вода. Към 14 юли язовирите са пълни средно с 61% от полезния си обем.
„Тук обаче имаме много голямо разминаване в територията на страната. Най-добре е в това отношение Югозападна България и района на високите планини, където язовирите са над 80%. Това важи също са „Искър“, за „Бели Искър“, за тези язовири, които захранват София, докато най-тежко е положението в Северозападна България, където някои от язовирите са едва на 20% пълни“, уточни проф. Гачев, цитиран от БНР.
„Всяка втора капка общо взето се губи преди да стигне до потребителите. В някои райони всъщност повече вода се губи, отколкото се потребява“, допълни той.