Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху се зарече да щурмува препълнения с бежанци град Рафах в южната част на ивицата Газа въпреки все по-негативния международен отзвук, който предизвикат тези намерения. Премиерът демонстрира твърда решимост да действа самостоятелно на фона на призиви на ключови партньори като САЩ и Германия да не го прави.
В неделя десният израелски министър-председател се зарече да изпрати сухопътни войски в южния град Рафах въпреки опасенията за съдбата на струпалите се в града стотици хиляди мирни палестинци, които потърсиха убежище там от бойните действия, отбелязва френското издание „Монд“.
„Никакъв международен натиск няма да ни попречи да изпълним целите си. Затова ще действаме и в Рафах“, каза той на заседание на военновременния кабинет на Израел, цитиран от Асошиейтед прес и Франс прес. Нетаняху добави, че на мирното население ще бъде дадена възможност да напусне града, преди израелските сили да влязат в него, за да атакуват разположените в него бойци на „Хамас“.
Израел многократно е заплашвал, че ще щурмува намиращия се на границата с Египет Рафах – град, в който в момента се намират близо 1,5 милиона палестинци. Шефът на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус призова Израел „в името на човечността“ да не нахлува в Рафах и предупреди, че не бива да се позволява сегашната хуманитарна катастрофа, която се разиграва там, да се разрасне още повече.
Вашингтон, който предоставя на Израел ежегодна военна помощ в размер на милиарди долари, обяви, че няма да подкрепи операция в Рафах, без да види „заслужаващ доверие, реалистичен и изпълним план“ за осигуряване на убежище за гражданското население.
При така създалата се обстановка на нарастващо напрежение Нетаняху реши да разкритикува лидера на американския Сенат заради призива му към израелското правителство да организира нови избори, определяйки този апел като „напълно неуместен“, отбелязва Франс прес.
„Ние не сме бананова република“, каза Нетаняху пред Си Ен Ен, реагирайки остро на думите на лидера на демократичното мнозинство в американския Сенат Чък Шумър, който посети Израел след нападението от 7 октомври, а впоследствие открито нарече Нетаняху пречка за мира. В отговор на въпрос на Си Ен Ен дали е готов да отиде на нови избори след края на войната, премиерът отговори: „Това е въпрос, който ще се реши от израелското общество“.
ЩЕ СЕ УВЕНЧАЯТ ЛИ С УСПЕХ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ПРИМИРИЕ
Нетаняху е начело на коалиция от религиозни и ултранационалистически партии. Провалът му да върне у дома заложниците, взети от „Хамас“ при нападението на 7 октомври, предизвика протести и призиви за предсрочни избори в Израел, които се отразяват на вътрешнополитическото положение в страната, отбелязва „Монд“.
Международните посредници се очаква скоро да се съберат в Катар, за да възобновят изпадналите в застой преговори за спиране на огъня и размяна на заложниците. Движението „Хамас“ предлага Израел да се изтегли от всички „градове и населени райони“ в Газа като част от шестседмично примирие и да позволи влизането на повече хуманитарна помощ в палестинския анклав, посочват агенциите, като се позовават на палестински източници.
Израел възнамерява да участва в тези разговори, като министрите от кабинета ще „решат какъв мандат да дадат на делегацията, преди тя да отпътува за Доха“, съобщи канцеларията на Нетаняху, но без да разкрие никакви срокове и времеви рамки.
В неделя за договаряне на споразумение за освобождаване на заложниците и трайно спиране на огъня призова и германският канцлер Олаф Шолц. „Това, от което се нуждаем, е постигане на договореност за освобождаване на заложниците, което да бъде придружено от по-дълготрайно примирие“, заяви той на пресконференция с Нетаняху в Йерусалим.
Споразумение, което отслабва Израел и не гарантира в достатъчна степен защитата му, „няма да допринесе за мир, а тъкмо напротив“, каза Нетаняху и добави, че за да не бъде допуснато това, Израел трябва да може да участва в поддържането на сигурността в ивицата Газа.
РАЗДОР ПРИ ПАЛЕСТИНЦИТЕ
Междувременно ислямистката групировка „Хамас“ разкритикува „едностранното“ назначаване от палестинския президент Махмуд Абас на свой приближен и водеща бизнес фигура за нов премиер с мандат да работи за реформирането на Палестинската автономна власт и възстановяването на Газа, предаде Ройтерс.
От „Хамас“ заявиха, че решението е било взето, без да бъде консултирано с тях, въпреки неотдавнашната обединителна среща в Москва, на която присъстваше и движението „Фатах“ на Абас и която имаше за цел да сложи край на разделението между палестинските фракции.
„Изразяваме категоричното си несъгласие с този подход, който в миналото е вредял и ще продължи да вреди и занапред на нашия народ и национална кауза“, посочи радикалната групировка. „Вземането на индивидуални решения и предприемането на изкуствени и изпразнени от съдържание стъпки като съставянето на правителство без национален консенсус само затвърждава политиката на едностранчивост и задълбочава разделението.“
Във времена на война с Израел палестинците се нуждаят от единно ръководство, което да подготви свободни и демократични избори, в които да участват всички обществени групи, добави „Хамас“.
До назначението на Мохамед Мустафа се стигна, след като нарасна натискът върху Палестинската автономна власт да се реформира и да подобри управлението на окупираните територии на Западния бряг, където се намира централата ѝ.
„Фатах“ на свой ред излезе с остра реакция на критиките на „Хамас“, като възложи върху радикалното движение вината за това, което е сполетяло ивицата Газа след едностранно предприетата от „Хамас“ „авантюра от 7 октомври“.
„Нима „Хамас“ се консултира с палестинското ръководство сега, когато преговаря с Израел и предлага отстъпки само и само да осигури в замяна гаранции за личната безопасност на водачите си?“, попита „Фатах“.