Дигиталният здравен асистент на Световната здравна организация ще помага на младите хора да избегнат вредното влияние на тютюневата индустрия.
Темата на Световния ден без тютюнопушене тази година е защитата на младите хора и децата от въздействието на тютюневата индустрия. Целта е инициативата да помогне на младежите по целия свят, така че да поискат от правителствата да ги защитят от манипулативен маркетинг. Информация по темата предоставя и дигиталният здравен асистент на СЗО – Сара, която е базирана на генеративен изкуствен интелект:
„Тютюневите компании прилагат агресивни маркетингови тактики, за да рекламират своите продукти. Те са насочени към уязвими части от населението и оказват влияние върху политиките. Използването на тютюн повишава риска от сърдечносъдови заболявания, рак, както и респираторни болести. Вторичното излагане на тютюнев дим е вредно, особено за децата“.
Около 8 милиарда долара биват похарчени всяка година от тютюневата и никотиновата индустрия за различни видове реклама, сочат данни на СЗО. Индустрията се опитва да пристрасти младежите, за да си осигури доходи през целия им живот, се посочва в доклад на организацията, публикуван миналата седмица. Децата пушат електронни цигари повече от възрастните във всички региони по света, а в глобален мащаб около 37 милиона деца между 13 и 15-годишна възраст използват тютюн.