Имплозия – това е думата, която двата водещи френски вестника „Монд“ и „Фигаро“ използват, за да окачествят ставащото в дясната френска партия „Републиканците“.
Като предложи съюз с крайната десница, председателят ѝ Ерик Сиоти хвърли партията в голяма криза преди парламентарните избори. Влиятелни фигури от десницата отказват да сложат край на „санитарния кордон“ – термина, с който се обозначава съюзяването на традиционните леви и десни партии, за да държат „Национален сбор“ далеч от властта. Но формацията на Марин Льо Пен е на път да вбие клин в голистката партия, пише „Монд“.
Още от неделя вечерта под привидното лустро на десницата, която се кълнеше, че въпреки всичко ще се придържа към независимата си линия, назряваше хаос. Но след двойния удар при резултата ѝ на европейските избори (7,2 процента) и съобщението на президента Еманюел Макрон за разпускане на Националното събрание, единството на републиканците беше разбито. Под натиска на предсрочните парламентарни избори, които я заставят да се организира набързо, партията, председателствана от Ерик Сиоти, разкри своите разногласия и това породи сериозна вътрешна криза. В крайна сметка, докато левицата се хвалеше, че е изградила народен фронт, който да блокира устрема на Жордан Бардела, десницата се оказа изправена пред парещия и натрапчив въпрос: трябва ли да се предвиждат споразумения с партия „Национален сбор“, пише френският в. „Фигаро“.
Макрон обяви в неделя, че след поражението на партията си „Ренесанс“ на европейските избори, спечелени от „Национален сбор“, ще разпусне долната камара на парламента и ще свика предсрочни избори на 30 юни и 7 юли.
„Нуждаем се от съюз с „Национален сбор“, внезапно отсече Ерик Сиоти в новинарската емисия на Те Еф 1. След като видял „нечестивия съюз“ на левицата с крайнолявата „Непокорна Франция“, лидерът на десницата най-накрая се е убедил да се присъедини към „блока на десницата“, „националния блок“. Позицията му ясно се разминава с линията „нито Макрон, нито Льо Пен“, поддържана от партията му от 2017 г. насам, посочва вестникът, който традиционно изразява десни и десноцентристки възгледи.
Около голямата бяла маса, на която бяха седнали членове на ръководството на „Републиканците“ в Социалния музей в Париж, на няколкостотин метра от официалната централа, нямаше и помен от несъгласие. Малко преди 17:00 ч. присъдата се стовари единодушно: малко повече от 24 часа след шоковото си съюзяване с „Национален сбор“, без никакви консултации с политическото си семейство, Ерик Сиоти беше чисто и просто изключен от редиците на „Републиканците“, де факто отстранен от председателския пост, пише сп. „Поан“.
Франсоа-Ксавие Белами, водач на листата на партията за европейските избори, и Ани Жаньовар, настоящ генерален секретар, ще действат като временни лидери за следващите парламентарни избори.
„Аз съм и си оставам председател“ на „Републиканците“, реагира Сиоти в „Екс“ веднага на след изключването си. „Нито едно от решенията, взети на това заседание, няма правни последици“, заяви той, заплашвайки решението на политическото бюро с със съд. От своя страна, Жордан Бардела за пореден път похвали „смелостта“ на Ерик Сиоти. Той заяви, че лидерът на „Републиканците“, чиято съдба вече е решена, „е единствената легитимна страна, участваща в тези спорове“.
„От юридическа гледна точка това, което е направил едностранно, без да се консултира с ръководството на партията, е достатъчно основание да се оправдае изключването му“, твърди един от участниците в това политическо бюро, цитиран от в. „Еко“.
В края на тази среща на основните партийни фигури Ани Жаньовар заяви, че „Ерик Сиоти е в пълно противоречие с устава и линията, възприета от „Републиканците“, след като е сключил съюз с партията на Льо Пен. Голистката формация ще представи на френския народ кандидати по ясен и независим начин“ за парламентарните избори, увери новата председателка на партията.
„Републиканците“ и политическите движения, от които те произлизат, са наследници на партиите на Шарл дьо Гол и Жак Ширак, управлявали страната през голяма част от съвременната ѝ история. Но днес тя е само бледо подобие на предшествениците си, разполага с малко места в парламента и нейни ключови представители преминаха в редиците на центристката партия на президента Еманюел Макрон или в крайната десница.
Сиоти е официално подкрепен само от една народна представителка от отиващия си парламент и само от един член на Европейския парламент – евродепутатката Селин Имар оттегли подкрепата си вчера – докато преобладаващото мнозинство от членовете на ЕП от партията осъдиха опита му да сключи съюз с крайната десница. Публикуваното вчера социологическо проучване на компанията за маркетингови проучвания „ЪпиниънУей“ за в. „Журнал дю Диманш“ обаче показва, че 72 процента от хората, гласували на евроизборите за Франсоа-Ксавие Белами, се противопоставят на съюза между двете партии. Това противоречи на казаното от Сиоти, който твърди, че има подкрепата на десните активисти и поддръжници, пише либерално икономическо издание „Еко“.