Палестинците от Газа се опасяват, че след убийството на Хания кръвопролитията няма да имат край

0
сн. АП

Радикалната палестинска групировка „Хамас“ заплаши с отмъщение след убийството в Техеран на лидера ѝ Исмаил Хания, за което обвини Израел.

Малко по-рано Израел обяви, че при атака в Бейрут е убит най-висшият военен командир на проиранската групировка „Хизбула“. 

Редица държави осъдиха покушенията. 

Двете убийства имат потенциала да взривят обстановката в Близкия изток. Палестинци се събраха в окупирания град Наблус на Западния бряг на митинг след убийството на лидера на „Хамас“ Исмаил Хания и зоват за „интифада“.

Палестинците от Газа се опасяват, че след убийството на Хания кръвопролитията няма да имат край. Терористичната групировка „Хамас“ определи убийството на Исмаил Хания като „страхлив акт, който няма да остане ненаказан“. Върховният духовен лидер на Иран аятолах Али Хаменей се зарече да отмъсти на „ционисткия режим“. Палестинският президент Махмуд Абас осъди категорично убийството на лидера на „Хамас“, а Ирак предупреди, че то застрашава стабилността на региона.

Хания е най-високопоставеният член на „Хамас“, убит след атаката срещу Израел на 7-ми октомври. Той беше основният събеседник на посредниците, които се опитваха да договорят прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на израелските заложници. Катар изрази съмнение, че неговото посредничество в преговорите може да се увенчае с успех. А Египет – също посредник в преговорите – коментира, че убийството показва липса на политическа воля в Израел за деескалация.

Израел не се стреми да увеличи напрежението, но се готви да се справи с всички сценарии, каза министърът на отбраната Йоав Галант. 

Много политици обаче отбелязаха, че случилото се засилва риска от пълномащабна война в региона. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън беше лаконичен в първия си коментар на убийството на Хания:

Съединените щати „не са знаели, нито са участвали“ в убийството, и добави:

„Това, което мога да кажа сега, е, че най-важното в момента е прекратяване на огъня, което очевидно е в интерес на заложниците и връщането им у дома.

„Няма да спекулирам какво въздействие може да има едно или друго събитие. Знам със сигурност, че трайният императив е прекратяване на огъня, и че ще продължим да работим в това всеки ден“, заяви Блинкън, а министърът на отбраната Лойд Остин не смята широкомащабна война в Близкия изток за неизбежна и потвърди позицията, че Вашингтон ще защити Израел, ако бъде нападнат. 

Германското правителство призова за сдържаност в Близкия изток в резултат на отделните израелски удари. Часове преди лидерът на „Хамас“ да бъде ликвидиран, Израел обяви, че в Бейрут е убит Фуад Шукр, най-висшият военен командир на проиранската групировка „Хизбула“, който според израелската армия е отговорен за удара миналата седмица на Голанските възвишения, при който загинаха 12 младежи. 

Германският външен министър Аналена Бербок призова страните в Близкия изток, и особено Иран да се въздържат от нагнетяване на напрежението.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук